Vai Nācionālai frontei Francijā izdosies izlauzties?


Šo svētdien, 13.decembrī Francijā notiek reģionu vēlēšanu 2.kārta. Iepriekš 1.kārtā 6.decembrī lieliskus panākumus guva Nācionālā fronte (NF), kas izcīnīja 1.vietu pusē reģionu un valstī kopumā. Taču Francijas vēlēšanu sistēma noteic, ka uzvarai 1.kārtā vajag >1/2 balsu, un to neviena partija nevienā reģionā nespēja. Vistuvāk (41%) tika NF divos reģionos, kur kandidēja partijas līderes krustmāte un krustmeita Lepēnas, taču ar to ir par īsu. Tāpēc tagad galvenais jautājums ir — vai NF izdosies 2.kārtā izlauzties līdz uzvarai?

Atbildi lielā mērā noteic Francijas vēlēšanu sistēma, konkrēti, 2.kārtas noteikumi. Proti, 2.kārtā tiek kandidāti, kas guvuši vismaz 10% balsu, taču drīkst arī atteikties. Kas guvuši vismaz 5%, drīkst piebiedroties kādam 2.kārtas kandidātam. Ko tas nozīmē? Ja 2.kārtā tiek 2 kandidāti, tāda kārtība visai izdevīga centriskām partijām un ļoti neizdevīga malējām (NF ir malēja), jo malējai jāpārspēj viss pārējais spektrs uz pretējo pusi. Ja tiek 3 kandidāti, malējo izredzes daudz augstākas, piemēram, 40-30-30 sadalījumā. Taču centristiem ir līdzeklis, kā ar to cīnīties: vājākam centristam atteikties no kandidēšanas.

Kā tas izskatās praksē? Vispirms divas piezīmes.

1. Korsiku atmetu, jo tur polītiskā aina visai atšķiŗas no cietzemes: ar kreisiem un labējiem cīnās nevis franču NF, bet vietējie nācionālisti.

2. Francijā pašlaik notiek reģionu reforma — tos apvieno. Šīs ir pirmās vēlēšanas jaunās robežās, un jaunajiem reģioniem šobrīd doti vien pagaidu nosaukumi, apvienojot līdzšinējos. Pastāvīgus nosaukumus pusgada laikā izraudzīsies jaunās reģionu domes.

Bet nu cietzemes reģioni sarindoti pēc NF balsu īpatsvara dilšanas secībā:

Reģions NF Labējo apvienība Kreiso apvienība
Ziemeļi—Padekalē—Pikardija 40,6 25,0 18,1 (atsaukts)
Provansa—Alpi—Azūra krasts 40,6 26,5 16,6 (atsaukts)
Elzasa—Šampaņa—Ardēni—Lotringa 36,1 25,8 16,1
Langedoka—Rusijona—Dienvidi—Pireneji 31,8 18,8 24,4+10,3(zaļie)
Burgundija—Franškontē 31,5 24,0 23,0
Centrs—Luāras ieleja 30,5 26,3 24,3+6,6(zaļie)
Normandija 27,7 27,9 23,5+7,0(Kreisā fronte)+6,1(zaļie)
Overņa—Rona—Alpi 25,5 31,7 23,9+6,9(zaļie)+5,4(komūnisti)
Akvitānija—Limuzēna—Puatū—Šaranta 23,2 27,2 30,4+5,6(zaļie)
Luāras zeme 21,3 33,5 25,8+7,8(zaļie)
Ildefransa 18,4 30,5 25,2+8,0(zaļie)+6,6(Kreisā fronte)
Bretaņa 18,2 23,5 34,9

Kā redzams, divos reģionos, kur NF bija vislabākie panākumi, vājākie centristi sevi atsaukuši, lai nelaistu NF pie varas. Tas varētu izdoties, jo 40,6<43,1 (sakritība: abas nevienādības puses abos reģionos vienādas), turklāt centristu pusē var pieskaitīt vēl visādas sīkākas partijas. Nācionālās frontes labā gan arī ir pāris apsvērumu: pirmkārt, NF ir uz viļņa, un tas piesaista jaunus atbalstītājus; otrkārt, daļa atkritušo kandidātu vēlētāju 2.kārtā paliks mājās un cita (pamaza, bet tomēr) daļa balsos par NF. Kopumā es teiktu, ka nevienas Lepēnas drīzāk tomēr neievēlēs.

Trešā reģionā (kur NF 36,1%) sociķi arī izlēma atsaukt savu kandidātu, taču viņš atteicās pakļauties partijas lēmumam. Iznākumā te NF labas izredzes uzvarēt 2.kārtā. Vēl Burgundijā—Franškontē NF it kā ir priekšā, taču, pieskaitot sīkāku nepiebiedrojušos partiju balsis, gan labējie, gan kreisie to apsteidz.

Apkopojot mana prognoze ir, ka nevienas Lepēnas neievēlēs, taču Nācionālā fronte uzvarēs tai Elzasas—Lotringas reģionā. Nav tā, ka nevarētu būt citādi, bet tā izskatās visticamāk. Ne gluži pilnīga izlaušanās, bet kāja durvju spraugā ielikta.

Advertisements

Viena atbilde to “Vai Nācionālai frontei Francijā izdosies izlauzties?”

  1. sarkanakmens Says:

    Gadījumā, ja Francijā uzvarēs Nacionālā fronte, tas varētu sekmēt radikalizēšanos Austrumeiropas valstīs, piemēram, Ungārijā.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: