Sīrija grāvja atliekas Teikā


Priekš astoņiem gadiem rakstīju par Sīrija grāvi, pa ko Teikas notekūdeņi tecēja uz Ķīšezeru. Toreiz ieliku attēlus, kā grāvis izskatās dabā, bet augštece Teikas pusē salaista caurulēs, un par to nebija, ko rādīt. Šoreiz rakstīšu, kas Teikā tomēr atlicis no grāvja dabā un citādi.

Vispirms — kur īsti grāvis bijis. Tas labi redzams 1935. gada Rīgas zemesgabalu kartē, kur esmu iezīmējis to un sīkākus pievedgrāvīšus zili:

Kā teicu, mūsdienās tas pazemē caurulēs, tak lietus kanalizācija zem ielām seko kādreizējā virszemes grāvja trasei (skatīt metrinieku, kam resnākā līnija):

Šī “Akvabrambja” karte vispār man kā ģeografam ir visai aizraujoša. Redzams, kādi noteces baseini ir Rīgā un ka lielāko Teikas daļu aizņem L-41-2 baseins. L nozīmē labo krastu (Pārdaugavā ir K — kreisais krasts). Baseinu numerācija iet vienkārši pēc kārtas, un “41” nozīmē Sīrija grāvi. Šmerļupītei, piemēram, ir “43”, un, kā redzams, ūdensšķirtne ir Lielvārdes ielai centra pusē. “2” beigās rāda apakšbaseinu, to numerācija sākas no ietekas, attiecīgi Čiekurkalnā ir “1”.

2009.—2010. gadā kanalizācijas kolektoru rekonstruēja, un uzņēmums “Norma-S” par to ielicis aprakstu un fotoattēlus no darbiem Palmu ielas galā aiz Ropažu ielas:

Attēls: “Norma-S”

Bet kas palicis no virszemes grāvja? Vispirms jau zemesgabalu robežas, kas redzamas kadastrs.lv karšu pārlūkā. Turklāt vietām pat ir attiecīgas strēmeles, piemēram, gar Aizkraukles ielu:

Vai gar Palmu ielu un no tās pāri Vidrižu ielai Apes ielas virzienā:

Bet dabā? Dabā vislabāk redzams Brīvības ielā “Ēlandes” ēstuvē. Diez vai kāds ēdājs pievērsis uzmanību, bet mājas sānsiena, pie kuŗas pieslieta “Ēlandes” piebūve, ir pagalam neparastā, slīpā leņķī:

Otrkārt, turpat ir pirts grausts, kas nav pielīdzināts ne pie Brīvības gatves, ne pie Palmu ielas, bet stāv kvartālā viegli šķērsām:

Jā, “Ēlandes” mājai piebūves vietā slīpi gaŗām tecēja Sīrija grāvis, tāpēc mājas sānsiena slīpa. Arī pirts celta garenvirzienā gar grāvi, un gan jau savulaik laida tajā notekūdeņus:

Citur grāvja pēdas nav tik iespaidīgas. Stūrīša ielas 4 un 6 un Bajāru ielas 21 un 23 četrpunktā redzams pazeminājums Stūrīša ielas 4 pusē, tiesa, varbūt nesaistīts. Attēlā grūti saskatāms — tik vien, cik aizaudzis tumšs caurums aiz drāšu žoga:

Žoga pazeminājums uz Stūrīša ielas 2 un 4 robežas:

Varbūt nevainīgi un nesaistīti, tomēr tieši grāvja trasē Tālivalža ielas 15 un 17 un Stūrīša ielas 3 trīspunktā kanalizācijas vāks:

Savulaik, uzrakstījis par burvīgo Dukātu namu Tālivalža un Zalkšu ielas stūrī, atsauksmēs ieguvu tādas dzimtas atmiņas:

“Tad, kad tur pretī — Tālivalža ielā, pagalmā cēla “jauno projektu” (Tālivalža iela 20, blakus Sīrija grāvja trasei — R.E.), pamati divus gadus nostāvēja ūdenī, ko nekādi nevarēja atsūknēt. Mamma no savas 20. gs. 50. gadu bērnības atceras vēl caurteci/tiltiņu Tālivalža ielā. Zinu, ka tā straume iet tur, kur Zālīša un Bajāru ielas krustojums ar Tālivalža ielu — tur regulāri izskalo ielu zem asfalta, ik gadu. Tie paši ūdeņi arī viņiem Tālivalža 13 bija izskalojuši visus pamatus tai sienai, kas uz Zālīša ielas pusi, ar domkratiem stutēja.”

Tā caurtece/tiltiņš Tālivalža ielā redzams iepriekš pieminētā 1935. gada zemesgabalu kartē:

Klajumā pretī LŪ Tālivalža ielas kopmītnēm ir ieplaka, grāvja trase iet no žoga lauzuma kvartāla vidū gar žogu virsū fotografēšanas vietai:

1944. gada aerofotoattēlā ieplakas vietā redzams dīķis:

Dīķis attēlots vēl 1963. gada kartē, bet ne vairs 60.-70. gadu mijas aerofotoattēlos. Iespējams, ka astoņdesmitgadīgas valodnieces vēl dīķi atceras un varētu pastāstīt:

Strēmeles zemesgabals grāvja vietā starp Konstantīna Pēkšēna ielu 2 un Aizkraukles ielu 1 dabā izskatās tā (skats Pudiķa ielas virzienā):

No pretējās puses (robeža starp Pudiķa ielu 13 un 15 Konstantīna Pēkšēna ielas virzienā) skats tāds:

PAPILDUS 4. maija vakarā. LIDAR virsmas modelis rāda, ka starp Tālivalža un Āraišu ielu kvartāla vidū varētu būt palicis kaut kas no grāvja. Tas ir privātīpašumu dziļumā, tāpēc nevaru pārbaudīt. Ielikšu vien virsmas modeli ar grāvīgo ēnojumu “Latvijas valsts mežu” izpildījumā:

Publicēts Uncategorized. Birkas: . Leave a Comment »

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: