Dāmas un kungi, piesprādzējieties! Sprādziens sekmīgi izraisīts!


Šodien beidzot acīmredzams kļuva tas, ko varēja prognozēt jau maijā un kas mazāk acīmredzamos skaitļos sākās priekš mēneša: mūsu veselības polītikas noteicēji atkal sekmīgi izraisījuši kārtējo Ķīnas vīrusa sprādzienu Latvijā.

Kāpēc varēja prognozēt jau maijā? Elementāri. Kā tolaik rakstīju,

Ja veselības polītikas noteicēji tiešām negribētu, lai Latvijā izplatās Indijas paveids, tad

  • slēgtu reisus ar tā inficētām zemēm;
  • braucējiem no tām būtu tāda karantīna, ka pusmēnesi gribēdams nevari neviena satikt;
  • ja ievazātu, izolētu inficētās vietas līdz izskaušanai.

Netika darīts — tātad varēja prognozēt. Un tā nebija neizbēgama, nenovēršama nolemtība. Varēja neievazāt, drīkstēja neievazāt, vajadzēja neievazāt. Katrs mēnesis bez Indijas paveida būtu ieguvums. Bet nē, izlēma, ka jāļauj tam pārņemt Latviju.

Jūnija vidū kļuva skaidrs, ka lēmums sekmīgi izpildīts: ir gan ievazāts, gan sākusies vietēja aplipināšana. Tāpat jūnijā kļuva redzams skaitļos tas, kas maijā bija saprotams no slimības dabas: ka ierobežojumi un potēšana, kas pārspēja iepriekšējo epidēmiju, ir pagalam nepietiekami cīņā pret jauno epidēmiju. Izmantojot SPKC skaitļus, grafikā abas epidēmijas izskatās tā:

Jūnijā sākušos Indijas paveida sprādzienu kādu laiku maskēja pārējo paveidu izplatības sarukums, kas abu epidēmiju kopsummai rādīja lejupeju. Salīdzinot faktisko nedēļas caurmēru ar ⅔/ned. kvocientu, kas bija turējies priekš jāņiem, redzami uzskaites traucējumi saulgriežu brīvdienās un tas, ka pēdējā “normālā” lejupejas diena bija 10. jūlijs:

Pēc tam īsa abu epidēmiju kopsummas stabilizācija, un šodien acīmredzams lēciens augšup. Tāpēc šis raksts. Jā, dāmas un kungi, piesprādzējieties — sprāgstam gaisā! Nekāda rudens, šobrīd. Jo vīruss dara to, tik un tad, ko, cik un kad tam ļauj. Jā, sprāgst, kad ir +30 °C, un var iet rūkdams lejup, kad ir -20 °C. Kas piesauc rudeni un laikapastākļus par nenovēršamu epidēmijas gaitas cēloni, vai nu nejēdz, ko runā, vai tīši maldina.

Un kārtējo reizi redzams, ka ar Ķīnas vīrusu nav iespējams sadzīvot. Pērn laimīga nejaušība ļāva noturēties divarpus mēnešus jūlijā—septembrī, šogad minims ilga desmit dienu. Savukārt oficiālo veselības sargu runas par sadzīvošanu ar vīrusu ir atzīšanās nespējā vai negribēšanā uzveikt sērgu un dezinformācija, it kā tāpēc gaidāmā cilvēku bojāeja un vēl vairāk cilvēku veselības sabojāšana būtu neizbēgama dabas stichija, nevis viņu izvēles sekas. Jo arī Indijas paveidu var uzveikt. Indija divos mēnešos samazināja saslimušo skaitu desmitkārt, no 400 tk dienā līdz 40tk. Potēšanas nozīme bija sīka: pilnībā potētu iedzīvotāju īpatsvars pieauga no 3% līdz 5%. Turklāt tad, kad cīņa notika pilnu sparu, Indijas paveida sarukuma kvocients bija 0,7/ned. Tāpat var būt arī Latvijā. Ja vien veselības polītikas noteicēji gribētu.

Kas tālāk? Ņemot pirmā attēlā redzamo Indijas paveida pieauguma ātrumu pēdējā nedēļā (1,41 reize), pēc sešām nedēļām 1. septembrī iegūstam 8-kārtīgu saslimstības pieaugumu, tas ir, 330…340 dienā. Ņemot šodienas saslimušo skaitu (62) pret to, kas bija priekš nedēļas (34), iegūstam +82% nedēļā jeb 37 reizes 6 nedēļās, tas ir, >1500 dienā. Un tas vēl nav viss. Nīderlande jūlija sākumā augstākā potēšanas līmenī nekā Latvija uzsprāga septiņkārtīgi vienā nedēļā.

Kā būs, izšķirs oficiālo mūsu veselības sargu rīcība. Pusotrā epidēmijas gadā vienīgā reize, kad viņu rīcības ātrums (bet ne stiprums) bijis pienācīgs, bija pērn martā. Savukārt attiecībā uz Indijas paveidu vislabāk un visvieglāk bija to nemaz neielaist. Nākamais labākais brīdis bija rīkoties jūnija vidū, kad kļuva skaidrs, ka sākusies vietēja aplipināšana, bet Indijas celms vēl bija tikai 6% slimnieku. Rīkoties 10. jūlijā, kad bija 263 saslimušie nedēļā un Indijas paveids aptuveni pusei, būtu bijis labāk un vieglāk nekā tagad, kad 296 nedēļā un Indijas paveids ~80%. Rīkoties šobrīd ir labāk un vieglāk nekā nākotnē, kad rīkoties vajadzēs tik un tā.

Viena atbilde to “Dāmas un kungi, piesprādzējieties! Sprādziens sekmīgi izraisīts!”

  1. Pēteris Says:

    Ritvar, vai tu jau esi vakcinējies?


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: