Maijs: potēšanas panākta lejupeja un veselības polītikas noteicēju izgāšanās pārbaudē ar zefiru


Maijs Ķīnas vīrusa epidēmijā viesis vienu labu un vienu sliktu ziņu. Labā ziņa ir, ka 14. maijā sākās un aizvien turpinās straujākā sērgas lejupeja kopš tagadējā sprādziena sākuma septembrī. Lejupejas temps ir 1,30…1,43 reizes nedēļā (31. maijā 1,39), kas atbilst R∼0,8 lipībai. Iznākumā saslimušo skaits kritis pusmēnesī no ~700 dienā līdz ~300. Šādi turpinot, pēc četriem mēnešiem septembŗa-oktobŗa mijā Latvija būtu atbrīvota no Ķīnas vīrusa.

Tagad sliktā ziņa. Latvijas veselības polītikas noteicēji attiecībā uz labo ziņu izgāzušies pārbaudē ar zefiru. Pārbaude ar zefiru ir tāda, ka bērnam piedāvā izvēlēties: vai nu dabūt vienu zefiru tūlīt, vai divus rīt. Kas nepacietīgāks un tuvredzīgāks, ņem vienu tūlīt; kas pacietīgāks un spēj atlikt gandarījumu, izvēlas lielāku ieguvumu vēlāk. Latvijas veselības polītikas noteicēji pārbaudē izvēlējušies grābt vienu zefiru tūliņ, nevis baudīt divus zefirus rīt un vēl divus klāt parīt, aizparīt un visas turpmākās dienas.

Proti, potēšana netiek izmantota, lai kopā ar citiem līdzekļiem īsā laikā, dažās nedēļās izskaustu sērgu no Latvijas un atsāktu brīvu dzīvi. Būtu sākuši pienācīgu cīņu maija vidū, varētu sākt otro pusgadu 1. jūlijā ar nulli saslimušiem dienā. Sāktu tagad, varētu tikt pie nulles jūlija vidū. Tā vietā bez sērgas izskaušanas tiek:

 • vājināti ierobežojumi;
 • ļauts potētiem čupoties, kas rada selekcijas spiedienu rasties tādiem Ķīnas vīrusa paveidiem, kuŗi būs visizturīgākie pret potēm;
 • ievazāts Indijas celms, kas ir vēl lipīgāks un daudz biežāk sit pušu potēm.

Tādējādi veselības polītikas noteicēji, ķerdami tūlītējas izpriecas, rīkojas, lai 0,8 lipība kļūtu 0,9, 1,0 un 1,1. Jo vīruss dara to un tik, ko un cik tam ļauj.

2 Atbildes to “Maijs: potēšanas panākta lejupeja un veselības polītikas noteicēju izgāšanās pārbaudē ar zefiru”

 1. Anonīms Says:

  Paldies Ritvar!
  Es i no Ventspils. ĢZZF iestājos 1995. gadā.Bakalauru dabūju 1999.gadā Maģistru iesāku, bet 2001. gada 5. maijā man notika insults.
  Kad rudenī iegriezos fakultātē, man paziņoja, ka esu atskaitīts. Neko darīt. Nu nebūs man maģistrs
  Tagad strādāju par mērnieku SIA “Ģeodēzists”, Esu kaifā par darbu svaigā gaisā. Sanāk bez maskas satikties tik ar vienu cilvēku. Braucam vienā auto.
  Bet valdības lēmumi ir pārsteidzoši par agru.
  Būs sūdi…
  Neesmu vakcinējies un pat netaisos.Kāpēc dāņu žurnāliste aizgāja tai saulē? Man pēc galvas operācijas ieteica nekad nesaistīties ar jebko, kas saistīts ar asinīm. Šodien biju bijušā darba kolēģa bērēs…
  Bija smagi.
  Ar cieņu,
  Jānis Birznieks

 2. msh Says:

  Dažreiz var tikai pabrīnīties cik viegli Ritvars uzķeras uz dažādiem apgalvojumiem. Tā kā šeit, kur viņš ir nonācis pretrunā pats ar sevi – ja saslimstības kritums ir saistīts ar potēšanos, tad par ko ir uztraukums? Bet nē – kritums jau nav dēļ potēšanās, bet dēļ vasaras tuvošanās. Ar visu potēšanas kampaņu rudenī cipari atkal ies uz augšu, vari nesatraukties.


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: