Kur Purvciemā bija pēdējais dzīvais purvs, un kur no tā palikusi purvīgākā vieta


Raksts par Purvciema salu, no kurienes Purvciems cēlies, pavedinājis uz turpinājumu: kur Purvciemā bija pēdējais dzīvais purvs, un kur no tā palikusi purvīgākā vieta. Nevar teikt ‘purvainākā’, jo īsta purva vairs nav, nav arī burvīgākā. Lai tiek ‘purvīgākā’.

Ceļavārdi lai ir Purvciema salas rakstā minētais 20.06.1935. “Rīta” raksts “Uzvarētais purvs”:

Tātad pēdējais dzīvais purvs bijis austrumu pusē no Purvciema salas. Tas labi redzams 1939. gada topografiskās kartes fragmentā:

Fragments ir daļa burvīgas desmitnieces (1:10000 mēroga kartes), un “Jāņa sētas” karšu veikalā var interesēties par kopijas vai pat oriģināla iegādāšanos. Vispār ir pat divas lapas, kas aptveŗ Čiekurkalnu, Juglu, Teiku, Mežciemu, Purvciemu, Dreiliņus, Dārzciemu, Pļavniekus un Šķirotavu.

Bet labi, atpakaļ pie lietas. Fragmentā iezīmēti sīki ezeriņi, kā šķiet, visstaignākā vietā, tomēr 1944. gada aerofotoattēlā tādu nemana. Kaŗā un pēc kaŗa notiek divas lietas, kas ietekmē purvu. Pirmkārt, vācieši izrok gar Rīgas austrumu malu tankugrāvi, kas mazliet skaŗ arī purvu. Otrkārt, krievi purva daļu dienvidos no tankugrāvja aizbeŗ ar izgāztuvi. Purvs labi redzams 1947. gada kartē. 1963. gada karte rāda, ka tajā, izņemot vidusdaļu, jau saslietas būdas. Tomēr vēl 60.—70. gadu mijas aerofotoattēlos tas saskatāms ar gaišāku toni un smalkāku tekstūru. Un tas arī viss. Gals klāt. Jo 70. gados līdz šejienei nonāk Purvciema apbūvēšana. 1979. gada aerofotoattēlā puse purva jau aizbūvēta:

Pats kā pa miglu atceros 80. gadu vidū izdauzītus dārziņu brikšņus ar grāvjiem ziemeļaustrumos no Pūces ielas, kur tūlīt pēc tam iebūvēja okupantu masīvu aiz Mēbeļu nama, kā arī nīkulīgas mājas un dārziņus Ķeguma ielas galā, kur tūlīt pēc tam iebūvēja garāžu masīvu.

Pēdējā dzīvā purva vieta, izmantojot 1947. gada kartes robežas, mūsdienu apstākļos izskatās tā:

Nē, nekur nevar dungot līdzi Klāvam Elsbergam: “Pagalmā manā ir purvelis maziņš.” Un vispār “Kretīnu deja” bija pārkrievoto Pļavnieku dzīves ainiņas. Tomēr var apskatīties, kur areāla iekšienē palikušas  mežonīgākas un neskartākas vietas. Zinātājam trešais Purvciems ir pilns bijušā purva liecību, klasisks komplekts ir nezāļains, pazeminātas virsmas pagalms ar bērziem, kas vecāki par mājām. Staigājot vai braukājot uzmācas izjūta kā Karaļaučos par iepriekšējo dzīvi, ko iznīcinājusi un kam pa virsu uzsēdusies krievu pasaule. Cerīgākas vietas atrast nopietnākas purva paliekas, spriežot pēc augāja un reljefa, šķiet četras (skatīt sarkanos ciparus):

Pirmā ir pagalms starp Džochara Dudajeva ielu 13, Andromedas gatvi 12 un Dzelzavas ielu 79 un 81. Te vēl aug vecas ābeles, bet vietas rozīne ir purva ceļa atliekas uzbēruma veidā starp Džochara Dudajeva ielas un Andromedas gatves māju, ko iezīmē arī koku rinda tam blakus:

Otra vieta ir josla starp Zvaigznāja gatvi 16 un Lielvārdes ielu, kas izskatās pēdējā laikā maķenīt tīrīta. Arī šeit pazemināta, nelīdzena virsma, nezālājs un mugurkaulam divas bērzu rindas:

Trešā ir dienvidos no iebrauktuves Ķegumielas gala garāžu masīvā. Te platība lielāka, izskatās pamestāk un šķiet palikuši daži avenāji:

Ceturtā ir starp 84. vidusskolas bērnu pilsētiņu un garāžu masīvu Augusta Deglava ielā 75. Samērā liela platība, vienmērīgs pazeminājums un, protams, purva bērzi:

Purvīguma ziņā grūti izšķirties starp pirmo un ceturto vietu, tomēr uzvaru piešķiŗu ceturtai. Ūdens klātbūtnes dēļ. Jo no tās Augusta Deglava ielas virzienā gar Augusta Deglava ielas 75 garāžu masīva austrumu pusi stiepjas grāvja atliekas (vai sprauga starp diviem uzbērtiem zemes plakumiem) uz vienīgo Purvciema ūdensbedri ar slapju grāvi pretējā ūdensbedres pusē.

“Jāņa sētas” karšu pārlūkā tas izskatās tā:

Publicēts Uncategorized. Birkas: . 2 Comments »

2 Atbildes to “Kur Purvciemā bija pēdējais dzīvais purvs, un kur no tā palikusi purvīgākā vieta”

  1. Anonīms Says:

    Bedres,kritenes zālājā,kuras nav iespējams aizbērt.


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: