Purvciema sala, no kurienes Purvciems cēlies


Priekš pusotra gada rakstīju, kā Ķengarags vārdu dabūjis. Bet nu par Teikas apkaimi, konkrētāk, Purvciemu. Apkaimi, jo apkaime nav tas pats, kas pilsētas daļa. Par Purvciema vārdu it kā skaidrs: purva ciems, ciems purvā. Kas par purvu, arī it kā skaidrs: Hausmaņa. Vismaz man skaidrs kopš Rīgas enciklopaidijas iznākšanas krievu laika beigās (šis un nākamais attēls pārspiests no manas fakultātes pdfa par Rīgas kalnu un leju veidošanos):

Bet kāpēc tur purvs? Rīgas enciklopaidijā arī tas ieraugāms — jo tur reiz, priekš 10 tk gadu bija plats Daugavas deltas zars:

Īstenībā to Daugavas zaru var vēl tagad Rīgas reljefā redzēt. Piemēram, vesture.dodies.lv un “Latvijas valsts mežu” izpildījumā var redzēt tumšāk zaļu, tas ir, zemāku joslu:

Nav redzams? Labi, atkārtoju ar iezīmētu Daugavas austrumu zaru:

Labi, par purvu esam noskaidrojuši. Bet sala? Jāatzīst, ilgu laiku domāju, ka senākā Purvciema daļa ir mīlīgais privātmāju rajons Ieriķu un Ūnijas ielas žāklē ar putnu vārdos nosauktām ieliņām, kas veidojies gar Ūnijas ielu, tai tiecoties purvā:

Nav tiesa. Pērn ieraudzīju salu. Kādu vēl salu uz sauszemes? Salu purvā. Proti, latviešiem purva salas ir sausāki, dzīvošanai piemēroti pacēlumi purvā. Jā, arī Hausmaņa purvā tāda bija. Un ieraudzīju to, pateicoties vesture.dodies.lv, kas ielika 2. pasaules kaŗa vācu aerofotoattēlus. Mazliet pārsteidza, cik asi redzama purva austrumu mala. Bet vēl vairāk — sala:

Redzat? Balta, iekopta minerālzemes sala pelēkā purvā! Pēc tam pa virsu daļēji tika uzlikts detalizētāks fotoattēls, kas uzņemts ziemā, kad šī krāsu kontrasta nav, toties labāk redzami salas zemesgabalu žogi un grāvji:

Ap 1970. gadu sala vēl redzama, tak jau Purvciema masīva celšanas papostīta:

Kad ieraudzīts dabā, var ieraudzīt arī kartēs. Piemēram, cara laikā 1908. gadā:

Latvijas laika 1:75000 topografiskā kartē:

Tūlīt pēc kaŗa 1947. gadā:

Purvciema salas robežas mūsdienu apstākļos izskatās tā:

Tas vēl nav viss. Purvciema sala skaisti aprakstīta 20.06.1935. “Rīta” rakstā “Uzvarētais purvs”:

Šis raksts man nesa vēl vienu apskaidrību — par Purvciema ielas nosaukumu un būtību. Ka tā nav vienkārši “vecā” (tas ir, senāka par Purvciema masīvu) iela, bet līdzinās Daugavgrīvas ielai, ģeografiski tuvākai Biķernieku ielai vai turpat blakus Rumpmuižas (tagad Augusta Deglava) ielai. Proti, tā ir vēsturiskais ceļš no Rīgas uz Purvciemu.

Purva mantojums, starp citu, redzams zemesgabalu robežās. Tās lielā daļā Purvciema neatkarīgi no mūsdienu apbūves stiepjas DR-ZA virziena strēmelēs, kam cēlonis redzams iepriekš ievietotos areofotouzņēmumos:

Pēdējais piebilstamais teorētiskā daļā varētu būt, ka galvenais Purvciema salas krustojums izsenis ir Stirnu un Purvciema ielas. Šobrīd nevaru atrast, bet pēdējā gadā esmu redzējis Ceļu satiksmes negadījumu un pārkāpumu notikuma vietu analīzes informācijas sistēmas karti, ka tieši šis krustojums visā Rīgā ir pirmā vietā pēc iekškvartālu (vai mazo ielu?) avāriju skaita. Tur uz stūŗa ir skola, un brīžam satiksme tiešām ir visai saspiesta.

Tagad varētu pāriet no kabineta zinātnes uz lauka uzmērījumiem. Purvciema sala visplašākam cilvēku skaitam laikam vislabāk jūtama, braucot pa Gunāra Astras ielu. Vienalga, vai no Augusta Deglava vai Dzelzavas ielas, no abām pusēm ir kalns līdz krustojumam ar Pūces ielu (kur nupat Romānu Bezzubovu nošāva).

Purvciema salas nogāze Gunāra Astras ielā no Augusta Deglava ielas puses uz krustojumu ar Pūces ielu (luksofors tālumā)

Purvciema salas nogāze Pūces ielā skatā no tālākā gala uz krustojumu ar Gunāra Astras ielu

Krustojumā ar Dzelzavas ielu Upeņu iela iet no Purvciema salas lejā purvā

Skaistākā Purvciema salas māja Pūces un Kurmju ielas krustojumā. Fotografēšanas brīdī lapu aizsegta, šobrīd saskatāma labāk

Māja Pūces ielas galā. Redzama no otras puses iepriekš ieliktā Pūces ielas skatā

Māja Kurmju ielā

Skats no Kurmju un Ežu krustojuma (jauki izklausās, vai ne) pa Ežu ielu. Latvijas laikā iela bija taisna. Krievu laikā ielai pa virsu uzcēla attēlā redzamo piecstāveni un braucamo ceļu novirzīja pa labi. 90. gados pēc likumīgo īpašnieku tiesību atgūšanas uzcelts žogs pa zemesgabala robežu pāri krievu laika asfaltētajam ceļam

Pēdējā vecā māja Purvciema ielā. Ne tā, ka pārējās nojauktas, bet tā, ka citas tuvāk ielas sākumam

No dažas vecās mājas palicis tik daudz

Arķitektūras retums: krievu laika rindu mājas Upeņu ielā. Vēl atrodamas netālu Fazānu ielā, kā arī Pārdaugavā Petriņciemā

Jā, kā jau teicu, Purvciems nav tikai pārkrievots guļamrajons.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: