Purvciema jūgendstils un mēslubedres


Braukājos pa dzimto pilsētu un ieraudzīju tādu māju:

Attēlā neizskatās tik iespaidīgi, cik dzīvē. Tomēr uzklikšķiniet, palieliniet, un redzēsit, ka nav vienkārši divstāvu būcenis, bet pierādījums, ka jūgendstils atrodams ne vien Alberta ielā, bet arī Purvciemā. Attēlā adresi nevar lāga izlasīt, bet tā ir Stopiņu iela 10. Tātad Stopiņu iela ir “vecā” iela, proti, kas bijusi priekš tagadējā Purvciema uzcelšanas. Jā, 1916. gada kartē var redzēt, ka iela bijusi gatava jau cara laikā (izņemot pašu galu pie Dārzciema ielas, kas bija izplānots Latvijas laikā, tak izbūvēts pēc 2. pasaules kaŗa 50. gados līdz ar maģistrālā grāvja aizbēršanu un privātmāju apbūvi):

1909. gada zemesgabalu plānā Stopiņu iela 10 jau iezīmēta kā 71. grupas 128. grunts:

Šaurais zemesgabals ar tiem pašiem piederības skaitļiem palicis arī mūsdienu kadastrā:

Otrkārt, vērīgāks lasītājs varētu iebilst: kāds tas Purvciems, ja Purvciema robeža ir Augusta Deglava iela un Stopiņu iela ir dienvidos no tās, Dārzciema pusē! Vēl vērīgāks lasītājs var atbildēt, ka Purvciema robeža tais laikos un vēl ilgi pēc tam nebija pa Augusta Deglava, bet pa Pildas ielu, kā tas redzams, piemēram, 1937. gada kartē:

Treškārt, mēslubedres. Rajonam aiz dzelzceļa gar Augusta Deglava (Rumpmuižas) ielu ir sena izgāztuves vēsture. Krievu laikā ap 1980. gadu kartes fragmentā 11 (!) vietās izgāztuves uzraksts, turklāt abās ielas pusēs:

Bet runa nav tikai par tagad sakopto Dreiliņkalnu. Stopiņu iela 10 ir tai rajonā, kur aiz dzelzceļa ap Vietalvas ielu bija mēslubedres. Purvciema mēslubedres. Uz kuŗām veda izsūkto pilsētas atejas bedŗu saturu. Rīgas namsaimnieku biedrība 1938. gadā ziņoja:

Periodikā saglabājies 11.09.1934. “Rīta” ziņojums par traģisku nelaimes gadījumu:

Pēc namsaimnieku un nomaļnieku lūgumiem mēslubedres beidza izmantot:

Jā, Purvciems nav tikai pārkrievots guļamrajons. Var izstāstīt, piemēram, par salu, no kurienes Purvciems cēlies, vai par Rīgas austrumu prettanku grāvi (tur gan ne tikai Purvciems, bet arī).

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: