Plusu un svītrojumu karaļi — 2019. gada Eiroparlamenta kandidātu plusi un svītrojumi


Plašsaziņas līdzekļi jau ziņojuši, cik kuŗam kandidātam tūkstošu plusu un svītrojumu. Tomēr tas ir maķenīt nekorekti, jo tie tūkstoši vislielākā mērā atkarīgi no saraksta balsu skaita, nevis paša kandidāta nopelniem. Piemēram, “Saskaņas” Andrim Amerikam plusu vairāk nekā Krievu savienības Tatjanai Ždanokai. Bet tas nenozīmē, ka Ameriks būtu slavenāks par Ždanoku un guvis savam sarakstam vairāk balsu nekā Ždanoka. Vai arī — Nilam Ušakovam divarpus reižu vairāk svītrojumu nekā tai pašai Ždanokai. Bet kuŗš no viņiem savam sarakstam guvis vairāk balsu? Tāpēc korektāk rēķināt kandidāta plusus un svītrojumus pret saraksta balsu skaitu — tad arī parādās dažādu vēlētāju grupu mīluļi un nemīluļi. Lūk, pieci rādītāji pret saraksta balsu skaitu — ne tikai plusi un svītrojumi, bet arī to starpība un summa. Un desmit izcilāko kandidātu katrā jomā:

Kas redzams? Partijām lielākoties izdevies ielikt sarakstā kārtīgus līdeŗus. Nila Ušakova panākumi ir kārtējais apliecinājums, ka kultūretniskā piederība cilvēkam parasti ir svarīgāka par sociāloikonomiskiem apsvērumiem: vairumam krievu un pārkrievotu sveštautiešu “tāpēc ka krievs” ir svarīgāk par Rīgas domes izsaimniekošanu un satiksmes traucējumiem uz Pļavniekiem. Jeb, kā amerikāņu parunā, “culture trumps economy”, tas ir, kultūra (kultūretniskā izpratnē) pārspēj saimniecību. No latviešu partijām stiprākais kandidātu saraksts bijis “Vienotībai”, kam ne tikai Valdis Dombrovskis plusots visbiežāk no visām latviešu partijām, bet arī otrā kandidāte Sandra Kalniete iekļuvusi visu partiju labāko desmitā. Visvājākie līdeŗi no lielākām partijām bijuši KPV, kas sevi norakstīja, kad iesniedza kandidātu sarakstu bez Artusa Kaimiņa, bet Kasparam Ģirģenam plusu neielika ij ne trešdaļa (32,6%) KPV vēlētāju. Pēc vēlēšanām kļuva skaidrs, ka pārrēķinājusies arī JKP, nelikdama sarakstā Juri Jurašu.

Svītrojumi rāda, ka ZZS iekšējās attiecības varētu nebūt gluži saskaņā un vienotībā. Tāpat ZZS tikai diviem kandidātiem ir pozitīva plusu un svītrojumu starpība. Tiesa, tikpat arī KPV, un daudz neatpaliek arī “Attīstībai/Par”, kam pozitīva bilance tikai trim cītīgi reklāmētajiem. Precīzāk ainu var noskaidrot, aplēšot svītrojumu intensitāti partiju griezumā, bet par to citā ierakstā.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: