Kuŗš ar kuŗu sasatika — partiju puduŗi 2019. gada Eiroparlamenta vēlēšanās


Partiju balsu īpatsvara territoriālā korrelācija ir parocīga, lai atrastu partiju puduŗus — partijas ar līdzīgu vēlētāju loku un savstarpēji pozitīvu balsu īpatsvara korrelāciju. Pēc partiju puduŗiem var secināt, kādi vēlētāju grupējumi ir un kas tiem pamatā. Nule notikušās Eiroparlamenta vēlēšanās korrelāciju tābula ir tāda:

Lai atrastu puduŗus, iesim soli pa solim.

 1. Atrodam augstāko savstarpējo korrelāciju. Ahā, “Saskaņai” ar Krievu savienību 0,7477. Lūk, viena, krievu puduŗa kodols: S+LKS. Gluži tāpat kā pērn Saeimas vēlēšanās.
 2. Meklējam nākamo augstāko korrelāciju. Ahā, “Vienotībai” ar Nācionālo apvienību 0,4412. Iezīmējas arī latviešu puduris.
 3. Meklējam nākamo. Kas to būtu domājis, Nācionālai apvienībai ar “Attīstībai/Par” 0,4151. Pārbaudām vēl AP un “Vienotības” korrelāciju — arī pozitīva. Tātad latviešu puduris aug un apmērā pārsniedz pusi vēlētāju.
 4. Meklējam tālāk. AP ar “Progresīviem” 0,3972. Arī “Vienotībai” un NA kaut zema, tomēr pozitīva korrelācija ar “Progresīviem”. Tātad puduris turpina augt.
 5. Nākamā korrelācija ir 0,3181 “Vienotībai” ar LRA. Pārbaudām pārējos iespējamos reģionāļu partneŗus — ar “Progresīviem” zema, taču negātīva korrelācija! Tātad puduris nepapildinās.
 6. Nākamā ir, hmm, 0,2995 “Saskaņai” ar “Jauno saskaņu”. Cik saskanīgi! JS ar LKS arī saskan, tātad krievu puduris papildinās.
 7. Nākamā augstākā korrelācija ir 0,2410 ZZS ar LRA. Re, “Progresīvie” bloķēja reģionāļu uzņemšanu pie citām latviešu partijām, un tagad veidojas cits puduris. Ievērojot vēlētāju sastāvu, pirmais latviešu puduris tāpēc pārdēvējams par pilsētas latviešu puduri (‘pilsētas’ vienskaitlī, jo puspajokam var teikt, ka Latvijā ir tikai viena īsta pilsēta un, piemēram, Ķekava ir šīs pilsētas rajons, savukārt Liepāja — lauki), bet nule tapušais saucams par lauku latviešu puduri.
 8. Nākamā ir 0,2300 “Vienotībai” ar JKP. Arī ar pārējiem pilsētas latviešu pudurī JKP pozitīva korrelācija, puduris paplašinās.
 9. Nākamā ir 0,1775 ZZS ar “Atmodu”. Pozitīvi arī LRA un “Atmodai”, tātad Sudraba piebiedrojas DRO un Smiltēnam.
 10. Tad ir 0,1768 “Vienotībai” ar KPV. Bet, ak, vai, “Progresīvie” atkal bloķē ieskaitīšanu pilsētas latviešu pudurī. Tas, ka tieši šiem jau otrreiz negātīva korrelācija ar laucinieciskākām latviešu partijām, mudina domāt, ka “Progresīvie” ir vispilsētnieciskākie, Rīgas centra grupējums. Jāatceras pārbaudīt, kad pētīšu partiju procentus iecirkņos.
 11. Tad ir 0,1670 KPV ar “Latviešu nācionālistiem”. Vai šis būs vēl viens puduris?
 12. Tad 0,1521 LRA ar “Latviešu nācionālistiem”. Pārbaudām pārējās KPV un LN korrelācijas ar lauku latviešu partijām, visas pozitīvas. Tātad lauku puduri papilda uzreiz divi saraksti.
 13. Tad 0,1187 “Saskaņai” ar Rīcības partiju. Arī pārējiem krievu puduŗa biedriem pozitīva korrelācija ar RP, un puduris kļūst lielāks.
 14. Tad 0,0936 Centra partijai ar “Atmodu”. Taču CP negātīva korrelācija ar LRA, tāpēc lauku latviešu puduris nepaplašinās.
 15. Nākamais it kā ir 0,0726 “Latviešu nācionālistiem” ar Rīcības partiju, tak skaidrs, ka lauku latviešu un krievu puduris neapvienojams.
 16. Tad ir 0,0678 ZZS un LSDSP. Apbrīnojami, ka tik zemā līmenī visas pārējās, vēl zemākas LSDSP korrelācijas ar lauku latviešu puduri tomēr pozitīvas un LSDSP var tam piebiedroties.
 17. Visbeidzot Centra partijai ir 0,0399 ar JKP un 0,0328 ar “Saskaņu”, taču negātīva korrelācija ar citām pilsētas latviešu un krievu puduŗa partijām. Tāpēc CP paliek viena pati bez puduŗa.

Iznākumā esam noskaidrojuši, ka Eiroparlamenta vēlēšanās bijuši tādi partiju puduŗi:

 • pilsētas latviešu — JV+NA+AP+JKP+P ar 62,7% balsu;
 • krievu — S+LKS+JS+RP ar 24,2%;
 • lauku latviešu — ZZS+LRA+KPV+LN+A+LSDSP ar 12,7%;
 • vientuļā Centra partija ar 0,5% balsu.

Viena atbilde to “Kuŗš ar kuŗu sasatika — partiju puduŗi 2019. gada Eiroparlamenta vēlēšanās”

 1. Progresīvie Says:

  Būtu interesanti apskatīt arī kopēju Latvijas karti ar Progresīvo rezultātiem.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: