Gruzijas prezidenta vēlēšanas


Gruzijā svētdien, 28. oktobrī bija prezidenta vēlēšanas. Man bija gods novērot. Trīsarpus miljonu balsstiesīgo varēja balsot par 25 (!) kandidātiem. Paši gruzieši jokoja, ka pēdējās vēlēšanas — jo atbilstīgi pērn pieņemtiem satversmes grozījumiem pēdējās tiešās. Īsas ziņas par kandidātiem un viņu izredzēm bija tādas:

Vēlēšanu iecirkņi kā ierasts izvietoti skolās un citās iestādēs:

 

 

Senās (līdz 5. gadsimtam) galvaspilsētas Mcchetas skolā vairākās vietās bija izvietoti brīdinājumi nelietot ūdenspīpi:

 

Pie ieejas pārbauda ne tikai dokumentus, bet arī ar lukturīti pirkstus — jo par dalību īkšķim uzpūš ultravioletā gaismā redzamu tinti. Lūk, iecirknī nebijis pirksts:

Lūk, jau balsojis pirksts:

Vispār šis (vai arī redzama tinte) ir vienkāršs, lēts un efektīvs veids, kā nodrošināt, lai viens cilvēks varētu balsot tik vienreiz. Iespējams arī Latvijā: ja plašākas personas apliecību izplatības dēļ atsakās no pasu spiedogu sistēmas, šis būtu daudz vienkāršāk un lētāk nekā vēlētāju piesiešana iecirknim vai tiešsaistes vēlētāju reģistrs.

Bet atpakaļ uz Gruziju. Iekšā ticis vēlētājs nonāk pie reģistrācijas galdiem:

Te var redzēt, ka iecirkņa vēlēšanu komisijai (12 locekļu! — Latvijā 5…7) amata zīme ir zaļš tauriņtērps, labi, virssvārcis. Visos apmeklētos iecirkņos bija pulka vietējo novērotāju. Pie reģistrācijas galda balsotāju atrod vēlētāju sarakstos, tur viņš parakstās par balsošanu, viņam iedod vēlēšanu zīmi un uzpūš īkšķim neredzamu tinti:

Te var redzēt, ka vēlētāju sarakstos ir arī vēlētāju fotoattēli. Vēlēšanu zīme ir visai pagaŗa. Lai iedotu balsotājam, to noplēš no perforēta blociņa (pēc palikušiem pasaknīšiem var saskaitīt, cik vēlēšanu zīmju izdots):

Dabūjis vēlēšanu zīmi, balsotājs iet uz stāvkabīni un tur izdarās:

Pie vēlēšanu urnas balsotājs paņem aploksni no tur noliktām, ieliek vēlēšanu zīmi aploksnē un iemet to urnā:

Vēlētāju aktīvitāte bija pazema: mazliet zem puses. Vides reklāmas bija mērenā skaitā. Visvairāk valdošās partijas kandidātes Zurabišvili, īpaši pie lielākām ielām un ceļiem:

 

Citi kandidāti mazāk, un bieži masveidā uz žogiem:

 

Balsu skaitīšanas vērošanai atradu viesnīcai tuvāko iecirkni. Tas izrādījās bērnudārzs:

Iecirknis bija 2. stāvā (Latvijā vēlētāju ērtību labad būtu 1. stāvā). Viegli negaidīti bija, ka gados jaunākās iecirkņa komisijas locekles un novērotājas pēc mūsu reģistrēšanas atspurdza fotografēties ar starptautiskiem novērotājiem. Kļuva skaidrs, ka iecirknī būs pret mums labvēlīga gaisotne. Pēc balsošanas beigām iecirkņa komisija izlozēja, ko kuŗš darīs skaitīšanā:

Sakrālais brīdis — atveŗ urnas, vispirms mazo (izbraukuma, ar piecām balsīm), tad lielo:

 

Urnas pēc atvēršanas izjauc:

Balsis skaita pa vienai — izņem vēlēšanu zīmi no aploksnes, aploksni nomet sāņus vai zemē, pārbauda, vai uz vēlēšanu zīmes ir iecirkņa zīmogs, un paziņo zīmē redzamo balsojumu. Tad vēlēšanu zīmi noliek attiecīgā kandidāta vai nederīgo zīmju kaudzē:

Zīme ir derīga, ja ir jebkāda atzīme (apvilkts kandidāta numurs, krusts pie vārda utt.) par vienu kandidātu vai ir pozitīva atzīme (apvilkts numurs) vienam, bet negātīva atzīme (krusts pāri numuram, izsvītrojums) citam vai citiem. Līdz pat šķirošanas beigām nevarēja saprast, kuŗam no diviem galveniem kandidātiem (biezākās kaudzītes) vairāk balsu:

Saskaitot izrādījās, ka mazliet vairāk balsu opozicijas kandidātam Vašadzem:

Pēc iecirkņa saskaitīšanas braucām uz CVK:

Tur mums parādīja, kā strādā datu apkopotāju vads:

Lai apkopotāji darītu savu darbu un nekā cita, visās malās novērošanas kameras, kuŗās var redzēt, kas apkopotājiem ekrānā:

Uzdevums: atrodiet attēlā mani!

Arī Gruzija svin savu neatkarības gadsimtu (viņu 18. novembris bija 26. maijā), un attiecībā uz vēlēšanās svin pirmās parlamenta vēlēšanas 1919. gada 14. februārī. Par tām CVK izdevusi burvīgu grāmatu, mājaslapā ir gaumīga vēstures sadaļa, un CVK telpās ir vēstures dokumentu izstāde:

Pēc Gruzijas CVK datiem, abi galvenie kandidāti dabūja gandrīz vienādu balsu skaitu (38±1%), un, cik saprotu, 2. decembrī starp viņiem būs 2. kārta. Trešais kandidāts Bakradze (11% balsu), kuŗš bija tagadējās opozicijas kandidāts iepriekšējās, 2013. gada prezidenta vēlēšanās, taču atšķēlās no tās 2016. gadā, esot paziņojis, ka atbalstīs opozicijas pārstāvi.

Advertisements

Viena atbilde to “Gruzijas prezidenta vēlēšanas”

  1. VIO Says:

    neesmu pētījis, bet cik droša ir tā krāsa? to kaut kā noskalot noteikti ir vieglāk nekā izdabūt zīmogu no pases.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: