Vai balsošana citā vēlēšanu apgabalā nekaitē savai partijai un nepalīdz pretiniekiem?


Cilvēki apvaicājās, vai balsošana citā vēlēšanu apgabalā (ne savā parastā) nekaitē savai partijai un nepalīdz pretiniekiem. Raudzīšu atbildēt.

Vispirms, balsot citā apgabalā parasti ir grūtāk nekā savā: tas ir tālāk, tāpēc jāpatērē vairāk resursu — gan nauda, gan vienīgais neatjaunojamais resurss laiks. Lai to atsvērtu, jābūt kādiem nopietniem argumentiem, piemēram, stiprai gribēšanai balsot par tādu kandidātu, kas kandidē tai citā apgabalā, vai tādai darba kārtībai vēlēšanu dienā, ka balsot savā apgabalā ir daudz apgrūtinošāk vai neiespējami.

Bet jautājums ir, vai ar to vēlētājs nekaitē savai partijai un nepalīdz citām. Atbilde saistīta ar balss svaru. Proti, neprecīzas iedzīvotāju uzskaites dēļ deputāta vietas gūšanai dažādos vēlēšanu apgabalos vajag visai atšķirīgu balsu skaitu. Tas nozīmē, ka vēlētāja balsij ir dažāds svars: visvieglākā balss ir Rīgā un Vidzemē, vidēja Zemgalē un Kursā, bet Latgalē vēlētāja balss 2014. gadā bija pat 1,4 reizes smagāka nekā Rīgā vai Vidzemē. Un te sakarība vienkārša: ja tu pārbrauc uz vieglāka balss svara apgabalu, tava balss kļūst vieglāka un mazāk palīdz tavai partijai deputāta vietas gūt; ja balso lielāka balss svara apgabalā, tava balss kļūst smagāka un vairāk palīdz tavai partijai tikt pie mandātiem. Tiesa, individuālā līmenī atšķirība ir mikroskopiska. Arī es pats negrasos dzīties uz Līvāniem, lai darītu savu balsi 1,4 reizes ietekmīgāku.

Bet vai ko var mainīt organizēta vēlētāju vešana? Teorētiski var, praksē ļoti grūti un maz ticami. Mūsdienu Latvijas vēsturē plašākā vēlētāju vešana bija 1993. gadā, kad Joachims Zīgerists veda vēlētājus no Rīgas uz Jelgavu un Ozolniekiem, lai tie balsotu par viņu LNNK Zemgales sarakstā. Ar precīzitāti līdz kārtai pārveda aptuveni tūkstoti, taču tik un tā Rīgā tikt pie deputāta vietas kā bija, tā palika grūtāk nekā Zemgalē. Vēl var veikt prāta eksperimentu: ja 2014. gadā visi 65 359 “Vienotības” Vidzemes vēlētāji balsotu Rīgā, tad “Saskaņas” vietu skaits mainītos no 12 Rīgā un 3 Vidzemē uz 10 Rīgā un 5 Vidzemē. Proti, vienā apgabalā zaudētais tiek atgūts otrā apgabalā.

Apkopojot un secinot — lai balsošana citā apgabalā kaitētu savai partijai, jāsakrīt diviem nosacījumiem. Pirmkārt, tai citā apgabalā deputāta vietas gūšanai vajag vairāk balsu nekā “savā” apgabalā. Otrkārt, tādā veidā nobalso tik daudz vēlētāju, ka tas iespaido partiju vietu sadalījumu; Latvijas apstākļos, atmetot nejaušības, runa varētu būt par vismaz 10 tūkstošiem. Tik plašas vēlētāju vešanas mūsdienu Latvijā nav bijis, un nav ziņu, ka šonedēļ kas tāds grasītos notikt.

Advertisements

2 Atbildes to “Vai balsošana citā vēlēšanu apgabalā nekaitē savai partijai un nepalīdz pretiniekiem?”

  1. Anonīms Says:

    Vai nav tā, ka visvērtīgākā ir Rīgā nodotā balss? Jo no 36 deputātiem 8 skaitās uz diasporu, kas balso tikai 25% intensitātē. Līdz ar to katra balss Rīgā dabūn arī mazliet no diasporas 8 mandātiem?


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: