Pirmie skaitļi: ko rāda trešdienas vēlētāju aktīvitāte


Publicēti pirmie vēlēšanu skaitļi: vēlētāju aktīvitāte pirmajā dienā, kad varēja nodot balsi glabāšanā. Vai no tiem var ko secināt un, ja var, ko? Pirmkārt, nekā nevar secināt, kāda beigās būs vēlētāju aktīvitāte. Jā, balsotāju skaits audzis no nepilniem 7 tk iepriekšējās Saeimas vēlēšanās 2014. gadā līdz nepilniem 8 tk jeb par 18%, taču tas ir niecīgs skaits, salīdzinot ar to, cik nobalsos, piemēram, sestdien starp 8.00 un 12.00. Tāpat pirmās dienas pieaugumu var izskaidrot ne tikai ar augstāku gaidāmo vēlētāju aktīvitāti, bet arī citādi. Piemēram, vēlētāji, kas tāpat balsotu, šogad vairāk pieraduši pie balss nodošanas glabāšanā un plašāk to izmanto — taču, ja balsošanas brīdis biežāk pārcelts no sestdienas uz agrāku laiku, tas summāro aktīvitāti nemaina.

Otrkārt, vai kaut ko jau var secināt par kandidātu sarakstu izredzēm? Izlase samērā maza, tomēr var salīdzināt dažādu partiju balsu īpatsvaru 2014. gadā ar to, kā mainījies pirmās dienas balsotāju skaits iecirkņos, kur var nodot balsi glabāšanā. Lūk, balsotāju skaita maiņas salīdzinājums ar 2014. gada četru lielāko kandidātu sarakstu balsu īpatsvaru.

It kā balsotāju skaits straujāk audzis iecirkņos, kur 2014. gadā “Saskaņai” bija vājas sekmes, toties “Vienotībai” un ZZS stipras. Savukārt Nācionālās apvienības punktu mākonis šķiet bez jūtama slīpuma. Tomēr, kā jau teicu, izlase maza, stochastisku (nejaušu) svārstību ietekmēta, līdz sestdienas pusdienlaikam tā kritīsies līdz niecīgai balsotāju daļai, un arī saistības mērs R² pieļauj tikai nieka 2…3% aktīvitātes maiņas skaidrot ar polītiskā vēlētāju sastāva īpatnībām. Kaut ko nopietnāku varbūt varēs secināt sestdien pēc 12.00, kad dati būs par aptuveni tūkstoš, ne vairs 58 iecirkņiem un jau par simtiem tūkstošiem balsotāju.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: