Ko rāda vēlētāju aktīvitāte līdz ceturtdienai


Publicētas ziņas par vēlētāju aktīvitāti šodien. Ko var secināt? Pirmkārt, arī šodien aktīvitāte bijusi augstāka nekā iepriekšējās, 2014. gada Saeimas vēlēšanās. Kopā pa divām dienām nobalsojuši 15 tk vēlētāju, salīdzinot ar 13 tk 2014. gadā, pieaugums par 1/7. Joprojām nav skaidrs, vai šogad tiešām vairāk pilsoņu balsos, vai arī vairāk vēlētāju pārlikuši balsošanas laiku no sestdienas un agrāku. Atbildi, domājams, uzzināsim sestdien pusdienlaikā.

Gandrīz visi šīgada balss glabāšanas iecirkņi ir salīdzināmi ar 2014. gadu, tāpēc var aplēst, kā mainījies balsotāju skaits katrā iecirknī. Un tad var salīdzināt balsotāju skaita maiņu ar, piemēram, 2014. gada četru lielāko kandidātu sarakstu balsu īpatsvaru šais iecirkņos:

Salīdzinot ar vakardienu, skaitļi kļuvuši aptuveni divreiz lielāki, tāpēc mazinājušās stochastiskas (nejaušas) to svārstības, attiecīgi arī punktu izkliede. Balsotāju skaits šķiet straujāk audzis iecirkņos, kur 2014. gadā “Saskaņai” bija vājas sekmes, toties “Vienotībai” stipras. Savukārt Nācionālās apvienības 2014. gada elektorāta punktu mākonis gadījies pilnīgi bez jebkāda slīpuma (varbūt drīzāk U-veida?). Kaut ko secināt tomēr pāragri: pirmkārt, dati ir par visai mazu vēlētāju skaitu, tikai 1% balsstiesīgo; otrkārt, saistības mērs R² ļauj tikai nieka 4% aktīvitātes maiņas skaidrot ar polītiskā vēlētāju sastāva īpatnībām. Kaut ko nopietnāku varbūt varēs secināt sestdien pēc 12.00, kad dati būs par aptuveni tūkstoš, ne vairs 58 iecirkņiem un jau par simtiem tūkstošiem balsotāju.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: