Zviedrijas vēlēšanas


“Zviedrijas dēmokratu” vadītājs Džimijs Okesons kampaņo 6. septembrī. “Reuters” foto

Šodien Zviedrijā parlamenta Riksdāga vēlēšanas. Galvenā uzmanība pievērsta, kādas būs nācionālistu, tas ir, “Zviedrijas dēmokratu” sekmes un kas pēc tam notiks ar valdību. Dalīšos savās prognozēs un domās, un jau drīz varēs redzēt, cik pareizas tās bijušas, kur un kāpēc atšķīrušās no īstā iznākuma un kas spriedumos maināms, lai sakristu labāk. Tā kā esmu konservātīvs pēc dabas, mēdzu pareizi paredzēt pārmaiņu virzienu, bet reizēm nepietiekami to apmēru, vienalga, uz labu vai ļaunu.

Ar “Zviedrijas dēmokratu” sekmēm ir tā, ka pat zemākais iedomājamais iznākums tik un tā būs nācionālistu panākums. Proti, spriežot pēc aptaujām, zemākais iedomājamais iznākums būs jūtama balsu īpatsvara augšana, salīdzinot ar 12,9% 2014. gada parlamenta vēlēšanās. Tas apgrūtinās pārējo partiju nerēķināšanos ar “Zviedrijas dēmokratiem”. Ja sāncenši, arī vārgāki kļuvuši, turpinās nerēķināties, tie pie varas paliks gan, tak turpinās nostiprināt sabiedrībā secinājumu, ka īstenībā ir viena un tā pati vecu vartuŗu kliķe, kas pēdējiem spēkiem cenšas noturēties pie varas.

Un vēl ar “Zviedrijas dēmokratu” sekmēm ir tā, ka pat augstākais iedomājamais iznākums tik un tā nekļūs nācionālistu uzvara. Ja “Zviedrijas dēmokrati” izcīnīs pat pirmo vietu, vienalga neviens viņiem nedos premjera amatu un pat valdībā ministra vietas ne. Augstākais iedomājamais iznākums (bet manā ieskatā ne ticamākais) ir Dānijas variants: labēji centriska valdība bez nācionālistiem tajā, tomēr ar “Zviedrijas dēmokratu” atbalstu apmaiņā pret stingrāku, pamattautas izredzēm labvēlīgāku migrācijas polītiku un etnopolītiku vispār. Jo vairāk balsu nācionālisti gūs, jo ticamāka šī iespēja kļūs. Vairums mēreno un kristīgo dēmokratu piekritēju atbalsta sadarbību ar “Zviedrijas dēmokratiem”, taču iepriekšējā mēreno vadītāja bija spiesta atkāpties, kad bija ko tādu pieļāvusi.

Bet kas varētu būt ticamākais iznākums? Beidzamo aptauju caurmērs ir tāds:

Bet ar aptaujām ir tā, ka “YouGov” un “Sentio” pastāvīgi dod “Zviedrijas dēmokratiem” vairāk balsu nekā pārējās aptaujas: pirmo vietu mazliet priekšā sociāldēmokratiem ar >20% balsu, toties pārējie — otro vietu mazliet priekšā mērenajiem ar <20% balsu. Atceros internetos lasījis senāku interviju ar “YouGov” pārstāvi, kuŗā tas aizstāvēja sava kantoŗa reitingus un teica, ka vēlēšanas rādīs, kam taisnība, bet šobrīd vairs nevaru ātri intervijas atrast. Protams, tam, ka vēlēšanas rādīs, kam taisnība, var tikai piekrist. Samērā aktīvā vēlēšanu biržā sestdienas naktī “Zviedrijas dēmokrati” par mata tiesu atpalika no sociāldēmokratiem:

Lai būtu iegrāmatojama prognoze, dodu “Zviedrijas dēmokratiem” otro vietu.

Un valdība? Līdz šim par valdīšanu cīnījušies divi bloki: vairāk kreisais (sociāldēmokrati, zaļie un komūnistu nosaukumu atmetusī Kreisā partija) un mazāk kreisais mēreno vadībā. Aptaujās vairāk kreisie maķenīt priekšā, taču var iejaukties 4% barjera, kas visai neomulīgi elpo pakausī zaļajiem un kristīgiem dēmokratiem. Tāpēc konservātīvisma apdvesta prognoze: kuŗš bloks dabūs vairāk vietu (drīzāk kreisākais), dabūs savu mazākuma valdību no otra bloka žēlastības – vēl vārgāku vēl dziļāka mazākuma valdību nekā līdz šim.

Vai iespējama “lielā koalīcija”, kuŗā apvienotos sociāldēmokrati un mērenie? Teorētiski jā, tak izskatās, ka arī tādai koalīcijai nebūs vairākuma – un tad jau vienkāršāk viena bloka mazākuma valdību izveidot.

Vēlreiz un apkopojot: manuprāt, šodien “Zviedrijas dēmokrati” gūs labus panākumus – jūtami vairāk balsu nekā 2014. gadā. Visai iespējams, ka viņi apsteigs vismaz vienu no divām lielākajām partijām. Tikšanai valdībā tomēr ar to nepietiks, un turpinās valdīt vēl mazāka mazākuma valdība nekā līdz šim (drīzāk sociāldēmokratu).

Vai tā būs, uzzināsim pavisam drīz. Balsošana beidzas deviņos vakarā pēc Latvijas laika, un iznākumus parasti visai drīz publicē val.se mājaslapā.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: