Latviešu laikraksti priekš simt gadiem: Vācijas pēdējie mēneši


Turpinu momentuzņēmumus, ko priekš simt gadiem mēneša vidū rakstīja latviešu avīzes. Šoreiz par 1918. gada 15. jūliju, kad laikrakstu gadījies visai maz, jo tā bijusi pirmdiena — un nedēļas nogalē vairums avīžnieku un iespiedēju atpūšas. Galvenās noskaņas divas: iekšzemē — Latvija atkopjas no kaŗa; ārzemēs — Vācija pēdējiem spēkiem kaut ko vēl cenšas, bet sakāve kaŗā jau glūn.

Nācionālā bibliotēkas krājumos atrodamas trīs 1918. gada 15. jūlija avīzes, visas vācu vācu ieņemtā Latvijā: “Baltijas Illustrētais Laikraksts”, “Baltijas Ziņas” un “Rīgas Latviešu Avīze”. “BIL” gadījušās retākas lietas: fotoapraksts par Roņu salas dzīvi, arī Latvijas un Igaunijas — un vācu ieņemtās Pleskavas — ļaužu tipi:

“Baltvijas Ziņas” pilna vācu vēstu — par Rietumu fronti, kur beigusies pavasaŗa uzvaru jūsma, un citām kaŗa jomām, par reichstāga darbu, par grāfu runām, vācu labā iekrāsotas ārzemju ziņas, bet arī, ka Vācijā divreiz mēnesī ieviestas bezgaļas nedēļas. Krievijā turpinās pilsoņu kaŗš, un nupat sakauta sociālistu revolūcionāru sacelšanās pret komūnistiem:

Latvijā jaucas trūcība un dzīves atjaunošanās. Rīgas jūŗmalas ēku saimnieki aicināti pieteikties un savest kārtībā namus, citādi vācu varas iestādes nesargās no ugunsgrēkiem un zagļiem. pasludināta 1918. gada ražas apķīlāšana: to nedrīsktēs brīvi pārdot, bet tikai apriņķu priekšniekiem. Aizliegts lopus ēdināt ar cilvēkiem derīgu uzturu. Šogad šķiet neticami, bet tirgū ir zemenes — un trūkst pircēju, jo trūkst cukura. Doti īsi un vienkārši padomi pret asinssērgu:

Rīgā aizliegts pirkt zivis no zvejniekiem:

Rīgā ne no labas dzīves ir ārstu pārpilnība:

Bet, kā jau teicu, starp grūtībām dzīve tomēr atjaunojas. Latviešu teātŗi sniedz izrādes un viesizrādes, Liepājā koncertē Afrēds Kalniņš. Atjaunota vilcienu satiksme starp Rīgu un Daugavpili. Jā, brauciens ilgst gandrīz diennakti, tak tik un tā tas labāk, nekā Daugavas ūdensceļš vai zirgu satiksme:

Rīgā notiek biškopības kursi, kuŗos piedalās dravnieki nākamības Teikā un citās interesantās vietās:

“Rīgas Latviešu Avīze”, kaut provāciska, tomēr ar stiprākām vietējības iezīmēm par “Baltijas Ziņām”. “RLA” iespiedusi Vācijas miera prasības, no kuŗām pēc četriem mēnešiem ne kripatas nepaliks pāri:

Somi, sekmīgi iznīcījuši brīvību no Krievijas un komūnistiem, sākuši savas valsts izbūvi:

 

Tiesa, spriežot pēc Helsinku žīdu kopienas ziņām, žīdiem ne pārāk draudzīgā “RLA” kaut ko pārspīlē vai putro. Gan jau Somijas dokumentos var noskaidrot patiesību, bet izskatās, ka runa par bijušās Krievijas pavalstniekiem vispār.

Sociālistu revolūcionāru sacelšanās, tās apspiešana un izmantošana sarkanā terrora pastiprināšanai lasāma arī “Rīgas Latviešu Avīzē”:

 

 

“RLA” tāpat ziņo par Latvijas atjaunošanu:

Rīgas un Daugavas ģeografija tobrīd ļauj Katrīndambī prāmjiem grimt:

Cik saprotu, runa par šo vietu:

Bet Teikā? Ne tikai bites, bet arī pļavas:

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: