Entonija Dora “Mums neredzamā gaisma”


Deviņgadnieks nez kāpēc paņēma bibliotēkā Entonija Dora “Mums neredzamo gaismu”. Varbūt tāpēc, ka par 2. pasaules kaŗu, varbūt tāpēc, ka par bērniem. Un pēc neilga laika vecāki varēja viņu sveikt par pirmo izlasīto romānu. Es lasīt negrasījos, grāmatu paņēma sieva, izlasīja un silti ieteica man. Piedāvājums bija neatvairāms. Nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos.

Jā, ir par 2. pasaules kaŗu un bērniem tajā. Bet vispār skumjš, saviļņojošs stāsts par cilvēcību. Autora un tulkotājas Māŗas Poļakovas kopdarbs teicams arī valodas, īsu nodaļu un spraigas darbības ziņā. Varēja vien vairāk īpašvārdu latviski tulkot. Aizrauj: biju iecerējis tās 543 lappuses izlasīt 5…6 dienās, tak pa Darba svētku brīvdienām izrāvu trīs diennaktīs. Tagad apskatījos datorā, un šķiet, ka būtu bijis vēl labāk, ja lasot sekotu līdzi ieliņām gūgles kartēs.

Lielākais trūkums: plakātiska 2. pasaules kaŗa attēlošana, kas nereti sastopama rietumeiropiešu un amerikāņu darbos. Iznākumā ir gan atsevišķas faktu kļūdas (Senmalo nebija pēdējais vācu atbalsta punkts Bretaņā, vācieši Austrumu frontē 1942. gada februārī—martā jaunus naftas laukus neieņēma, pie Kijivas 1944. gada augustā nedarbojās zonderkomandas), gan lasītāja vedināšana maldos, it kā patriotisms būtu nācionālsociālisma pirmā pakāpe un austrumos pret vāciešiem būtu kaŗojis labais tēvocis Džo.

Paldies sievai, ka ieteica, visu cieņu deviņgadniekam, ka izlasīja, jānes atpakaļ uz bibliotēku. Bija vērts.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: