Latviešu laikraksti priekš simt gadiem: vācieši uzbrūk Rietumos un nostiprinās Austrumos


Turpinu mēneša vidus momentuzņēmumus, ko rakstīja latviešu laikraksti priekš simt gadiem. Šoreiz par 1918. gada 15. aprīli. Tas iekritis pirmdienā, tāpēc iznāk vien “Rīgas Latviešu Avīze”. Visa Latvija vācu varā, noslēgts miers ar Krieviju, bet uzsvērtiem burtiem iespiestas ziņas par vācu lieluzbrukuma panākumiem Rietumu frontē. Vēstīts arī par vācu valdības atgādinājumiem lielinieku valdībai:

  • pirmkārt, ievērot Brestas miera līguma 6. pantu un nekavējoties noslēgt mieru ar Ukrainu. Lielinieki uz šo atbildējuši, ka piedāvājuši Ukrainas Radai sarunas Smoļenskā, bet ukraiņi klusējot, tālab ārlietu komisāriāts lūdzot vācu valdību pabudināt Ukrainu, lai tak kaut ko saka;
  • otrkārt, ievērot Brestas miera līguma 5. pantu un tūlīt pārvietot krievu kaŗa kuģus uz savām ostām vai atbruņot. Tā kā runa galvenokārt par somu ostām, vācu valdība patur sev tiesību kopā ar Somiju lietot līdzekļus pēc saviem uzskatiem.

Cita ziņa vēsta, ka Vācija un Ukraina ieņēmusi Charkivu. Vēl cita — ka turki virzās uz Karsu, kas līdz ar Batumiem un Ardahanu Brestas miera līgumā atdota Turcijai. Vēl cita:

Ukraina gan protestē, bet tai trūkst spēka kam vairāk. Tāpat “RLA” publicē vācu marionešu savienotās Vidzemes, Igaunijas, Rīgas un Sāmu salas Zemes padomes sastāvu. Tajā ietilpst arī Rīgas pašvaldības deleģētie Andrejs Krastkalns, Frīdrichs Veinbergs un Konstantins Pēkšēns. Nākamā Teikā pretī nākamai 45. vidusskolai daudz zemākas rūpes:

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: