Latviešu laikraksti priekš simt gadiem: dzīve vācu varā


Turpinu mēneša vidus momentuzņēmumus, ko rakstīja latviešu laikraksti priekš simt gadiem. Šoreiz par 1918. gada 15. martu. Pirmais mēneša vidus, kad visu Latviju ieņēmis vācu kaŗaspēks. Komūnistu avīzes, protams, beigušas iznākt, toties atsācis gaitu komūnistu slēgtais “Līdums” — joprojām Zemnieku savienības Oto Nonāca vadībā. Komūnistu varā neiedomājama lieta: “Līdums” piesardzīgi, tomēr uzdrošinās iebilst pret vācu propagandu, it kā Baltija būtu vācu zeme. Tiek ziņots, ka latgalieši jaunajai varai iesnieguši lūgumu apvienot savu zemi ar pārējo Latviju:

Bez Rīgas latviešu teātŗa atjaunojusi savu darbību arī Latviešu opera, tiek kupli apmeklēts Zemnieku savienības Miķeļa Valtera lekciju cikls par mākslu, sociāldēmokrats Teodors Līventāls “Līdumā” var mierīgi iespiest aicinājumu pēc Latvijas zinātniskās bibliotēkas arķīva dibināšanas. Diemžēl nopietni saslimis 32 gadus vecais rakstnieks Eduards Vulfs, kuŗš mirs 1919. gada sākumā:

Līdzīgi kā 2. pasaules kaŗā pēc komūnistu padzīšanas atklājas sarkanā terrora šausmas:

Sākusies bēgļu atgriešanās. Tiem, kas brauc pa Valkas dzelzceļu, Inčukalna stacijā ierīkota šķirotava, kur notiek atļauju kontrole un bēgļus sadala tālākai sūtīšanai pēc dzīvesvietas — kurzemnieki, vidzemnieki, Polijas bēgļi. “Priekš tiem, kas grib Rīgā palikt uz dzīvi, vajaga galvot diviem uzticamiem Rīgas iedzīvotājiem.” Latvijā mierīgi, bet ne visur Austrumu frontē: vācieši “pēc bandu cīņām pie Moldovankas” ieņēmuši Odesu. Arī somu valdības vadītājam gājis karsti:


“Līdums” iespiedis vēl pasakaināku komūnistu gāztā Krievijas pagaidu valdības vadītāja Aleksandra Kerenska gaitu aprakstu (cik saprotu, tiešām pasakas):

“Rīgas Latviešu Avīze” atšķirībā no “Līduma” slavē Latvijas pārvācošanu. “RLA” arī plašākas ārzemju ziņas. Avīze vēsta par Vācijas un tās sabiedroto miera sarunām ar sakauto Rumāniju un turku panākumiem, kas “pēc spēcīgām cīņām ar armeņiešiem” ieņēmuši Erzurumas cietokšņpilsētu. Lielinieki pavēlējuši krievu kaŗaspēkam Maķedonijā atgriezties uz Krieviju, tak rokas par īsām:

Tālos Austrumos citādas ziņas:

Pēc ziņām no Vladivostokas, japāņi iesākuši plašos apmēros sagatavošanās darbus priekš savas uzstāšanās Sibirijā. .. visas tās krievu kaŗa spēka nodaļas, kas atkritīs no lielinieku padomju valdības, dabūs no Japānas visspēcīgāko pabalstu. .. Starp ģen. Aleksejevu un japāņu valdību .. noslēgts līgums, pēc kuŗa Japāna uzņemas krievu pretrevolūcionārā kaŗa spēku apgādāšanu ar kaŗa materiāliem un visādu munīciju. .. Agrākais Melnās flotes pavēlnieks Kolčaks, kuŗš bija aizbēdzis uz Ameriku, .. atbraucis Pekinā..

Bet nākamības Teikā pārdod mazlietotu bembi bomju raspusku un zirgu laucenieku aizjūgā:

 

Negaidīti, tak Pēteŗpilī vēl turpina iznākt kreisā, tomēr nekomūnistiskā “Dienas Lapa” Pēteŗa Zālītes vadībā. Turklāt tā uzdrošinājusies iespiest kādu sarkanā terrora ķīlnieku šausmu vēstuli: Smiltenes apkaimē komūnisti bēgot viņus (vīrs un sieva Moskovski) naktī no gultas sagrābuši ķīlniekos, bērni (1 un 6 gadi) palikuši pie svešiem, no Valkas vilcienā bijis jau gandrīz simt ķīlnieku, tagad aizvesti uz Staraja Rusas cietumu, kur viņus tur bez kādiem apvainojumiem noziegumos. Vēstules pavadvārdos P. Zālīte lūdz “Iskolata” (komūnistu augstākā vara Vidzemē 1917. gada novembrī — 1918. gada februārī; vāciešiem uzbrūkot, aizbēgusi uz Maskavu) žēlsirdību pret ķīlniekiem.

Pēc žēlsirdības gan neož “Dienas Lapas” iespiestā čekas paziņojumā:

Avīze vēsta vēl par notiekošo komūnistu iestāžu evakuēšanu no Pēteŗpils uz Maskavu, kā arī par pilsoņu kaŗu, no lielinieku puses raugoties:

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: