Iecirkņu virtene — vienkāršs paņēmiens, kā konstatēt vēlēšanu iznākumu izzīšanas pazīmes


Iepriekš rakstīju par statistiskām metodēm vēlēšanu viltošanas pazīmju konstatēšanā. Bet ne katrs ir statistiķis un ne vienmēr daudz laika. Par laimi, ir lietas, kam pietiek ar vienkāršu viena mainīgā ekseļa grafiku. Proti, ja oficiālos vēlēšanu iznākumus iecirkņos raksta pēc priekšniecības iepriekš pateiktiem skaitļiem (nevis pēc urnu satura), priekšniecība mēdz taupīt pūles un saviem iecirkņiem ziņo vienus un tos pašus rakstāmos skaitļus (procentus). Iznākumā procentu rādītāji virknei iecirkņu ir nedabīgi līdzīgi. Un pārbaudāmā rādītāja grafikā tādi iecirkņu punkti veido gulenisku virteni. Piemēri no dabas? Lūk, tatāru novērotāja grafiks par Putina partijas panākumiem viņa dzimtajā Tatārijas galvaspilsētā Kazaņā:

Redzat iecirkņu virteni ap 75%? Bet ar zaļu iezīmēti iecirkņi, kur bija organizēti neatkarīgi novērotāji. Plašākus komentārus un grafikus par citām vēlēšanām un citām vietām var apskatīt viņa ierakstā te, bet es varu piedāvāt pāris paša gatavotu grafiku. Pirmais — jaunākās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas 2015. gadā, viens valsts galvaspilsētas Mjenskas rajons:

Redzat virteni pie 70% un mazliet zem? Bet zaļais punkts ir iecirknis, kur gadījās novērot un kur — apbrīnojama sagadīšanās, kas to būtu domājis! — Lukašenkas panākumi skaitot izrādījās zemākie visā rajonā, visos pussimt iecirkņos.

Un tagad lai salīdzinām ar pērnām Rīgas domes vēlēšanām:

Nemaz nav līdzīgs, vai ne? Skalas maksimums tie paši 85% kā Lukašenkam, taču kāda izkliede, salīdzinot ar Baltkrievijas ierindu! Un kas tie sarkanie? Iecirkņi, kur bija pavirši aiztaisīta izbraukuma vai iepriekšējās balsošanas urna un tāpēc tās skaitīja atsevišķi. Pavisam chaotiski un izskatās, ka ar mazliet zemāku “Saskaņas” caurmēru nekā pārējos iecirkņos.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: