Latviešu laikraksti priekš simt gadiem: pusnedēļa, priekš Vācija ieņems Vidzemi un Latgali


Turpinu mēneša vidus momentuzņēmumus, ko rakstīja latviešu laikraksti priekš simt gadiem. Šoreiz par 1918. gada 15. februāri. It kā tas pats, kas janvāŗa vidū: vācu un krievu fronte pāršķēlusi Latviju uz pusēm, vāciešiem Kursa, Zemgale, Sēlija un Rīga, krieviem Vidzeme un Latgale, frontē mierīgi, krievu pusē komūnisti nostiprina varu, vācu pusē latvieši velk okupācijas dzīvi. Tomēr mēs ar nākotnes pieredzi zinām, ka tās ir pēdējās tādas dienas. Tūlīt, tūlīt, 18. februārī vācieši dosies uzbrukumā pret komūnistu demorālizēto Krievijas armiju un zibenīgi un priekšzīmīgi ieņems visu Latviju (uzbrukumu lieliski aprakstījis ģenerālis Pēteris Radziņš).

Tāpēc latviešu avīžu apskatu sākšu ar vācu pusi, kur 15. februārī iznāca “Rīgas Latviešu Avīze”, varbūt kas zīmīgs gadās. Kas to būtu domājis, tai pirmā lappusē galvenais raksts:

Un vēstījums tāds:

Kad nu Krievija atteikusies no Rīgas un Kurzemes atpakaļiekaŗošanas un priekš tādas arī tagad ir pārāk nespēcīga, tad vienīgais ceļš uz latviešu tautas apvienošanu ir tas, ka vācu kaŗa pulki ieņem arīdzan tos latviešu apgabalus, kuŗi vēl atrodās zem krievu valdības, proti Vidzemi un Latgali. [“RLA” uzsvērumi — R.E.]

Ha, tātad Vācija gatavo latviešu sabiedrisko domu savam uzbrukumam.

Vēl “RLA” ziņo par citu Krievijas imperijas pakļauto tautu brīvības centieniem:

Arī somiem jācīnās par savu brīvību:

Somijā iesaistās arī Zviedrija, kas nāk palīgā saviem tautiešiem:

Bet nākamā Teika ir galīga Rīgas nogale ar atbilstīgiem sludinājumiem:

Krievu pusē progresīvās cilvēces avangards aktīvi cīnās ar tumsonību un viltusziņu izplatīšanu. Komūnistu “Brīvais Strēlnieks” ziņo:

Cīņa ar galēji labējiem ekstrēmistiem notiek arī Igaunijā un vainagojas panākumiem:

Arī Latvijā notiek tas pats, tāpēc pilsonisku avīžu vairs nav. “BS” vēsta par komūnistu uguņošanu miera sarunās ar Vāciju un attiecībā uz armiju (mieru neparakstīt, bet kaŗu izbeigt un armiju demobilizēt) un vaicā, kā būt un ko nesīs mums nākamās dienas:

Atbildi komūnisti saņems jau pēc pusnedēļas. Pagaidām gan tie neganti sacerējušies (vai arī tā ir parastā komūnistu melu propaganda?):

Ukraina tikām jau noslēgusi mieru ar Vāciju un tās sabiedrotiem, un komūnisti spļauj zili melnu:

Tepat Latvijā “Iskolata” pārtikas nodaļa nežēlo spēkus, lai atbalstītu vietējos ražotājus un kooperāciju un pasargātu godīgus pilsoņus no spekulantu patvaļas un brīva tirgus stichijas, un ievieš gaļas un piena monopolu:

Vestienas Izglītības biedrības dibināšanas lieta lieku reizi atgādina, kāda liela un cēla patiesība izteikta vārdos: “Par visu vairāk pasaulē es baidos būt bezpartejisks.”

Tā gan nav, ka krievu pusē iznāk tikai “Brīvais Strēlnieks”. Ir vēl Pleskavas “Baltijas Vēstnesis” un Pēteŗpils “Jaunā Dienas Lapa”, kam izdzīvošanas cena bijusi kļūšana par komūnistu atgremotājiem (un varbūt izdošana ārpus Latvijas). “Baltijas Vēstnesis” vēsta, ka visā Krievijā, tātad arī Latvijā, kopš vakardienas ieviests jaunais kalendārs, un atbilstīgi intersekcionālisma principiem atspēko tautu pašnoteikšanās tiesības:

 

Reizē ar paklausīgu komūnistu barības atgremošanu “Jaunā Dienas Lapa” Pēteŗa Zālītes personā (kuŗš tobrīd ir arī Latviešu pagaidu nācionālās padomes sastāvā!) pamanās iekost likteņbrālim “Baltijas Vēstnesim” par seniem kašķiem un apsūdzēt to komūnistiem denuncēšanā. Par somu brīvības cīņām “JDL” ziņo no sarkano puses:

Tomēr paklausība nelīdzēs, un jau pēc pāris dienām “Jaunās Dienas Lapas” izdošanu apturēs.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: