Staņislava Lema “Magelāna mākonis”


Gadījās tikt pie Staņislava Lema “Magelāna mākoņa”, ko gribēju pārlasīt, lai salīdzinātu ar pamatskolas iespaidiem. Savulaik šis un līdzīgi garadarbi bija cēlonis, kāpēc bērnībā ticēju komūnismam. Laika gaitā iespaidi izplūda, sajaucās ar “Andromedas miglāju” vienā miglājmākonī, un gandrīz vienīgais, ko atcerējos, bija priekšatmodas pamatskolā iztēli raisošs erotiska amerikāņu plakāta apraksts. Nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos.

Lasīt bija interesanti. Un tā arī ir, kā atceros: kosma lidojumi + komūnisms. Arī tas amerikāņu plakāts ir. Salīdzinot ar Padomijā iznākušiem darbiem, Polijā izdotajam “Mākonim” ideoloģija vieglāka, kaut laists klajā 1954. gadā. Darbība notiek 32. gadsimtā, tomēr cilvēku pārdzīvojumus un mākslu Lems atstājis komūnisma un techniskā progresa nesavaņģotus. Mazliet smieklīgi, ka autors spējis izdomāt, kā cilvēks varētu pārvietoties gandrīz ar gaismas ātrumu, bet autiņbikšu bērniem nav. Bet, jā, pilsoņu sadzīves uzlabošana vienmēr ir komūnisma vājā puse. Mazliet nopietnāk, “Magelāna mākonis” ir melīgs, un mēs ar nākotnes pieredzi varam apstiprināt, ka komūnisms nespēj ne līdz mēnesim cilvēku aizgādāt, ne pilotēt daudzkārt lietojamu kosma kuģi. Labākais “Mākonī” ir cilvēces progresa noskaņa, taču, kā jau minēju, ne jau ar komūnismu tas iespējams.

Vēlāk Lems pats aizliedzis savu darbu tulkot japāniski, jo: “Japāna nav iepazinusi komūnistisku režīmu, un, ja mans romāns pievērsīs komūnismam kaut vienu vienīgu japāni, man lemts ellē degt.” Sekošu autoram, un, lai nevairotu noderīgu muļķu skaitu latviešos, atkritumu konteiners nav tālu.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: