Aleksandras Riplijas “Skārleta”


Mārgaretas Mičelas “Vējiem līdzi” mūsmājās parādījās vispirms atmodas laikā pašdarinātas kopijas veidā un tad 90. gadu sākumā, kad izdeva kārtīgas grāmatas veidā. Lasīja māsa, lasīja mamma, es nelasīju. Es izlasīju gadsimta beigās, bija cienīga, bija vērts. Filmu tā arī neesmu skatījies.

Pērn gadījās iespēja par lētu naudu iegūt 1991. gadā sarakstīto turpinājumu “Skārleta”. Iespēju izmantoju, gan bez lielas dedzības. Lasīšanas rindā “Skārleta” nebūt nebija priekšgalā, tomēr rinda arvien vairāk tai tuvojās. Bija jāizlemj, vai pirms “Skārletas” pārlasīt “Vējiem līdzi”, lai atsvaidzinātu. Galu galā gandrīz vienīgais, ko atcerējos, bija, ka darbība notika amerikāņu pilsoņu kaŗa laikā, ka galvenā varone ir Skārleta un viņai ir sarežģītas attiecības ar mūža mīlestību Retu Batleru. Pēc īsām pārdomām izlēmu nepārlasīt un ķēros pie “Skārletas”. Nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos.

Romānu var izteikt vienā četru vārdu teikumā: Skārleta cenšas atgūt Retu.

Ar to arī 140 vārdu atsauksme varētu būt galā, tomēr turpināšu. Grāmatas dalījums divos sējumos atbilst Reta atgūšanas centienu vietai: pirmā sējumā Amerikā, otrā — Īrijā. Tur arī patīkamākais pārsteigums “Skārletā”: mazas tautas nācionālisms, attēlojot īru un angļu konfliktu. Tāpat tīkami, ka arī citādi grāmata nav polītkorekta — piemēram, amerikāņu ziemeļnieku un dienvidnieku vai rasu attiecību tēlojumā. Otrā svaru kausā trafareti raksturi (piemēram, izkaltis franču aristokratisms Skārletas mātes ciltī pret dzīvu un sirsnīgu īru vienkāršību tēva ciltī), vairākkārt dievs no mašīnas, visādu piedzīvojumu un pārdzīvojumu sviešana Skārletas ceļā un pašas varones mētāšanās, kā arī cenšanās lasītāju iespaidot ar pārmērībām: svaidīšanās ar pusmiljonu dolāru Amerikā (desmit miljonu mūsdienu cenās); kļūšana par O’Hāru ciltsmāti Īrijā; žilbinoši panākumi Anglijas galmā.

Kopumā esmu viegli vīlies un nemaz necentos pārliecināt citādi, kad sieva pateica, ka otra sējuma lasīšanai laika netērēs.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: