Mazākums balsu, vairākums vietu — vēlēšanu sistēma atkal sniedz uzvaru katalāņu neatkarībniekiem


Šobrīd tiek skaitīti pēdējie procenti Katalonijas parlamenta ārkārtas vēlēšanu balsu. Uzvarai pietiek ar 68 vietām no 135, un, šķiet, katalāņu neatkarībnieki atkal spējuši izcīnīt nelielu vairākumu, kaut saņēmuši mazāk balsu nekā Spānijas piekritēji. 2015. gadā neatkarībnieki guva 72 vietas ar 48,0% balsu, kamēr spāņu puse 63 mandātus ar 48,2% balsu. Šobrīd (pēc 97,1% saskaitīšanas) neatkarībniekiem ar 47,8% balsu tiek 70 vietas, savukārt Spānijas piekritējiem ar 51,1% balsu — 65 vietas. Kā tā?

Vēlēšanu sistēma. Katalonijā ir viens liels Barselonas vēlēšanu apgabals un trīs mazi. Vietas dala apgabalos, izmantojot Donta dalītājus, kas izdevīgi lielām partijām. Katrā apgabalā ir 3% barjera, taču īstenībā tā darbojas tik Barselonā, jo pārējie tik mazi, ka tajos dabiskā barjera augstāka. Iznākumā vēlēšanu sistēma palīdz neatkarībniekiem. Pirmkārt, no trim viņu sarakstiem divi bija lieli, savukārt Spānijas piekritējiem no četriem sarakstiem liels bija tikai viens. Otrkārt, mazie apgabali ir laucinieciskāki un mazāk pārspāņoti, attiecīgi spāņu partijām grūti tikt tajos pie vietām. Savukārt Barselonā vājāka ir katalāņu puse, taču liela mandātu skaita dēļ vietu sadalījums ir proporcionālāks un ne tik izdevīgs Barselonas uzvarētājiem.

Iznākumā trīs mazākās Spānijas piekritēju partijas guvušas vairāk balsu nekā lielākā neatkarībnieku partija, taču tikai 29 vietas, salīdzinot ar 34 “Kopā par Kataloniju” mandātiem. Un, kā jau teicu, neatkarībnieki atkal uzvarējuši ar balsu mazākumu. Vēl balsu skaitīšanas vidū man šķita, ka varētu tomēr zaudēt, taču mandātu sadalījums apgabaliem ir noteikts iepriekš, tāpēc arī augstāka aktīvitāte Barselonā nespēj atņemt vietas, ko neatkarībnieki guvuši mazajos apgabalos.

Advertisements

3 Atbildes to “Mazākums balsu, vairākums vietu — vēlēšanu sistēma atkal sniedz uzvaru katalāņu neatkarībniekiem”

 1. Guntis Says:

  Katalāņi vēlreiz apstiprinājuši iepriekšējās vēlēšanās un referendumā pausto. Vēl mazāk argumentu pret Katalonijas neatkarību, cik nu vispār pret tautas pašnoteikšanos var būt argumentu.
  Par brīvu Kataloniju.

 2. Aldis Says:

  Vēl daži skaitļi: Neatkarības partijas ir ieguvušas par 97 tūkstošiem balsu vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās, bet spāņu partijas ir ieguvušas par 280 tūkstošiem balsu vairāk. Procentos: neatkarības partijas ir ieguvušas 47,5% (zaudējušas 0,3%), spāņu partijas ir ieguvušas 43,5% (ieguvušas 4,4% papildus). Vietās: neatkarības partijām 70 vietas (zaudējušas 2), spāņu partijām 57 vietas (ieguvušas 5 vietas papildus). Bez šiem 2 blokiem ir vēl “neitrālā” partija, kas neiestājas par neatkarību, bet ir labvēlīga referendumam (kāda aptauja rādīja, ka 50% viņu vēlētāju pret neatkarību, 30% par neatkarību un 20% nezina). Šī partija ir zaudējusi 44 tūkstošus balsu, 1,5% un 3 vietas.

  • Aldis Says:

   Citiem vārdiem, (1) neatkarības piekritēju, (2) spāņu piekritēju un (3) “neitrālo” sadalījums ir šāds: 2,06 miljoni – 1,89 miljoni – 0,32 miljoni; 47,5% – 43,5% – 7,5%; 70 vietas – 57 vietas – 8 vietas. Savukārt spāņu partija, kas Katalonijā ir ieguvusi visvairāk balsu (“Ciutadans” jeb “Pilsoņi”), ir mums iesmērētās Interfrontes/Saskaņas analogs, tā ir partija, kas ir radusies tieši Katalonijā un tieši, lai pretotos Katalonijas neatkarībai. Runājot, par Katalonijas etnisko sastāvu, varētu lēst, ka tur dzīvo 40% kataloņu, 45% spāņu un 15% arabu un citu imigrantu. Tas daļēji izskaidro dažu kataloņu kreisumu – ar mērķi piesaistīt imigrantus neatkarības idejai.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: