Katalonijas vēlēšanas un neatkarībnieki


Katalonijas parlamenta sēžu zāle. Katalonijas parlamenta foto

Šodien Katalonijas parlamenta ārkārtas vēlēšanas, ko sasaukusi Spānija pēc tam, kad iepriekšējais parlaments pasludināja Katalonijas neatkarību. Aptaujās neatkarībnieku un Spānijas piekritēju spēki aptuveni līdzīgi. Oficiāli aptaujas publicēt aizliegts, bet atjautīgi cilvēki aizliegumu viegli apiet, publicējot ēdienu vai sakņu tirgus cenas. Tak ne par to runa, gribu minēt divas lietas.

Pirmkārt, atbalstu katalāņu neatkarību, neatkarības pasludināšana bija saviļņojoša, bet! Pēc tam sekoja ļurļacība. Ja tu nopietni pasludini neatkarību, tad nevajag sēdēt un gaidīt, kad visa pasaule sadosies rokās, lai tev to iedotu. Nevardarbība nenozīmē nepretošanos vai nekā nedarīšanu. Ja pasludini neatkarību, tad lai no nākamās stundas vai vismaz dienas valdība to īsteno un rīkojas, kā neatkarīgai valstij klājas. Ja gaidi pretdarbību un represijas, rīkojies. Spānijas premjers Rahojs taču ne tuvu nav Franko. Tika aizsūtīta daļa valdības uz drošām ārzemēm, labi. Bet, ja reiz varēja sasaukt 400 tūkstošus neatkarības atbalsta demonstrācijās, kāpēc ļāva tiem vienkārši izčākstēt, nevis palikt pie stratēģiski svarīgiem objektiem un sākt savu barikāžu laiku? Kāpēc netika darbinātas savas varas un pārvaldes struktūras (lai atceramies Latvijas un Padomju Savienības iestāžu līdzāspastāvēšanu)? Kāpēc pakļāvās Spānijas, it kā taču citas valsts, rīkojumiem? Spānijai izdevās ar represijām pret nobalsošanas rīkotājiem un vēlētājiem nosist 1. oktobŗa neatkarības referendumā balsojušo skaitu zem puses balsstiesīgo. Liekot vērā neatkarībnieku būšanu pie varas gan zemes līmenī, gan pašvaldībās ārpus Barselonas, bez katalāņu sadarbības Spānija nespētu ne tik sarīkot šodien vēlēšanas (lai atceramies SPRS 1991. gada 17. marta nobalsošanu par Padomju Savienības saglabāšanu). Tā vietā valdība un parlaments ļāva sevi padzīt. Kāpēc?

Diemžēl liela daļa (varbūt vairākums) katalāņu polītiķu ir kreisi. Un mūsdienu kreisums ir gļēvs. Jo dzinulis ir baudkāre un neaprobežota tās apmierināšana. Tāpēc kreisiem tā patīk dzīve uz citu rēķina un tiesības bez atbildības un pienākumiem. Tāpēc kreisie vēršas pret visu, kas liek justies neērti un rada atbildību un pienākumus — vārda brīvību, ģimeni, dievu. Kreisie var būt nežēlīgi pret vājāku pretinieku (piemēram, neorganizētiem un neapbruņotiem pilsoņiem), bet piekāpjas stiprāka priekšā, vai tas būtu islāms vai izlēmīga Spānijas vara.

Un tagad par vēlēšanām. Iznākumi būs zināmi jau pēc dažām stundām (balsošana beidzas deviņos vakarā pēc Latvijas laika). Es drīzāk liktu, ka neatkarībnieki zaudēs: paliks vietu ziņā mazliet zem puses. Vairāku cēloņu dēļ. Pirmkārt, cilvēkiem nepatīk zaudētāji. Un neatkarībnieki ir ļurļaki, kas neizmantoja savas iespējas. Būtu arī audzinoši un pamācoši, tomēr žēl, jo likme ir tautas dzīvība. Katalonija vairāk pārtautota nekā Latvija krievu kolonizācijas maksimumā 80. gadu beigās, un pārtautošana turpinās. Ja neizdosies tagad, varbūt neizdosies vairs nekad, brīvās Katalonijas pērle tā arī neiznirs no dzelmju pusnaktīm, un katalāņu tauta lēnām izplēnēs. Otrkārt, šoreiz vēlēšanas rīko Spānija, un tas dara savu iespaidu. Treškārt, vēlēšanu sistēma izdevīga lielām partijām. Padzītajā parlamentā neatkarībniekiem bija vairāk vietu ar mazāk balsu nekā spāņu pusei, jo galvenais, apvienotais neatkarībnieku saraksts guva 45,9% vietu ar 39,8% balsu. Šoreiz apvienotais saraksts sašķēlies puslīdz uz pusēm, tāpēc neatkarībniekiem nav gaidāms tādas mandātu uzvijas.

Pēc iepriekšējās rindkopas uzrakstīšanas apskatījos pirmās ziņas par vēlētāju aktīvitāti un nu varu likt klāt vēl ceturto apsvērumu: skaitļi rāda, ka, salīdzinot ar 2015. gada parlamenta vēlēšanām, katalāniskākos apvidos aktīvitāte nedaudz kritusies, bet spāniskākos nedaudz cēlusies.

Vēlētāju aktīvitāti un vēlēšanu iznākumus var[ēs] aplūkot te.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: