“Skrejceļš 0-8”


Biju izteicis interesi par Artura Heilija un Džona Kāsla “Skrejceļu 0-8”, bet nudien negaidīju, ka partijas kongresā uzdāvinās. Paldies, Baiba! Nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos.

Pirmais iespaids ir vāks, kas mudina viegli pasmaidīt par 1992. gada stilu. Tiesa, karšu plauktā man stāv pirmā “Jāņa sētas” Rīgas karte (kas atceras, tāda tumši zilos vākos), un grūti izlemt, kam lielāka vērtība: iemūžināšanai, kas kur Rīgā bija 1992. gadā, vai reklāmu saturam un izskatam otrā kartes pusē. Bet labi, atpakaļ vērsim pie lietas.

Arturs Heilijs ir samērā slavens un zināms Latvijā jau krievu laikos, savukārt Džons Kāsls ir Ronalda Peina un Džona Geroda pseudonims. “Skrejceļa” sākums bija 1956. gada Kanadas televīzijas filma “Lidojums briesmās”, kas pārrakstīta grāmatā divus gadus vēlāk. Izdomāt sižetu palīdzējis, ka Heilijs pats bijis britu lidotājs.

“Skrejceļš” ir lidmašīnu avāriju stāstu klasika, ko negrasos pārstāstīt. Visvieglāk pamanāmā atšķirība no mūsdienām: smēķēšana visur. Salīdzinot ar to, pat zemāks lidošanas ātrums nav tik manāms.

“Skrejceļa” 125 lappuses var viegli izraut vienā dienā, tak ar to grāmata nebeidzas. Beigās ir pārsteigums, kāda neesmu sastapis citos Heilija izdevumos: fragmenti no viņa otrās sievas Šeilas grāmatas “Es apprecējos ar bestselleru” par to, kā ir dzīvot ar rakstnieku un kā viņš raksta. Heilijs ar Šeilu nodzīvoja kopā vairāk nekā pusgadsimtu, radīja otrus trīs bērnus, un Šeila atzīst, ka laulība bijusi laimīga. Attiecībā uz rakstīšanu Heilijs stingri ievērojis plānu sarakstīt vismaz 600 vārdu dienā, un panākumu atslēgas bijušas trīs:

Es uzskatu, ka Artura Heilija grāmatas kļuvušas par bestselleriem trīs iemeslu dēļ. Pirmkārt, Arturs ir lielisks stāstnieks. daudzus lasītājus aizrauj tieši sižets, un viņi ar nepacietību gaida, kā tad attīstīsies notikumi. Otrkārt, sasaistīdams sīki jo sīki izpētītu ražošanas mehānismu ar lieliski savirknētu sižetu, viņš sagādā lasītājam retu izdevību ielūkoties mūsdienu dzīves aizkulisēs. Treškārt, viņam piemīt patiešām apbrīnojama laika izjūta un viņš zina, ka iznākšanas brīdī viņa grāmatas tēma interesēs vārda tiešā nozīmē ikvienu.

Jā, biju pamanījis.

Advertisements

Viena atbilde to ““Skrejceļš 0-8””

  1. 2017. gadā izlasītas grāmatas | Mans zelts ir mana tauta Says:

    […] “Skrejceļš 0-8” […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: