Aīdas Niedras “Rīga dienās, nedienās”


Komplektā ar “Rijas zēnu rotu” ieguvu Aīdas Niedras “Rīgu dienās, nedienās”. Nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos. Priekš lasīšanas biju iedomājies, ka tās ir Niedras atmiņas par 30. gadu nogali un 2. pasaules kaŗa laiku. Jau pirmā rindkopa iedomas satrieca: pirmkārt, rakstīts trešā personā, otrkārt, par vīrieti. Tāpat pirmā rindkopā uzzinām, ka tas ir jauns gleznotājs Ģirts Pakavs.

Būtiska romāna iezīme ir laiks. Darbība ilgst no 1939. gada rudens, kad Latvijā tikko izmitināta sarkanarmija, līdz 1944. gada 25. jūlijam. Jā, darbības laiks bieži nosakāms līdz dienai un darbība bieži rit pa dienām. Un vēsturi zinošam lasītājam jāsaspringst, kad tuvojas, piemēram, 1940. gada 17. jūnijs, 1941. gada 22. jūnijs un 1. jūlijs. Reizēm autore izmanto savas tiesības un pavēsta, kas notiks kādā nākotnes brīdī.

Telpas ziņā grāmatā ir jauki Rīgas ģeografijas tēlojumi, no kuŗiem spilgtākais ir galvenā varoņa mītnes ievietošana pie Dzirnavu un Ganu ielas stūŗa, kur klusais centrs jau beidzies un sākusies ostas elpas (lai nebūtu jāteic, ka dvakas) pilna nomale. Pēc izlasīšanas īpaši izbraucu Dzirnavu ielas sākumu, Mednieku, Ganu un Lenču ielu, lai izjustu vietu. Jā, ir. Kaut ielās arvien vairāk sakoptu sešstāvu namu, tomēr nomales gaisotne saglabājusies, un viegli var iedomāties Ģirta Pakava divstāvu būceni. Otrs mezgla punkts ir ziņu centrāle operas kafejnīcā, kur visi satiek visus. Trešais punkts ir iedomāta Leišmales mazpilsēta, kam ir laba dzelzceļa satiksme ar Rīgu gluži kā Aucei, savukārt autobuss uz Rīgu brauc caur Ķekavu gluži kā no Bauskas.

Grāmatas personāži mazāk ir autores izdomas tēli, bet vairāk vēsturiski kultūras un sabiedriski darbinieki, ko Niedra tēlo gan īstā vārdā, gan ar pseudonimu, gan reizēm sakausē vairākus cilvēkus vienā paraugtipā. Starp citu, vai atceraties, kuŗš vēl daiļdarbs stāsta par jaunu gleznotāju dzīvi 30. gadu nogales Rīgā? Pareizi, Anšlava Eglīša “Homo novus”. Jā, “Rīga dienās, nedienās” visai līdzinās tam, taču vēlāka darbības laika dēļ šķiet gluži kā “Homo novus” turpinājums. Un, tā kā turpinājums, gribi negribi, notiek 2. pasaules kaŗa laikā, beigas nevar būt ļoti laimīgas. Īstenībā ne tikai beigas. Piemēram, attēlots baigs stingums, kādā latvieši 1940. gadā gaida krievu okupāciju.

Lieliska grāmata. Kā šķiet, Niedra vēlējusies romāna veidā rādīt 1939.—1944. gada Rīgu un teicami to paveikusi.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 1 Comment »

Viena atbilde to “Aīdas Niedras “Rīga dienās, nedienās””

  1. 2017. gadā izlasītas grāmatas | Mans zelts ir mana tauta Says:

    […] Aīda. Rīga dienās, nedienās. Ņujorka : Grāmatu draugs, 1970. 267 […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: