Jāņa Veseļa “Blāzmas staigātāji”


Jāņa Veseļa “Blāzmas staigātājus” izlasīju atmodas laikā žurnālā “Jaunās Grāmatas”. Ķēra diezgan dziļi, jo neticami trāpīgi izteica jaunības vētras un dziņas, kādās pats tolaik biju. Šogad rokās nāca 1962. gada oriģinālizdevums. Izlasīju otrreiz un nu varu dalīties, kādi iespaidi ir tagad, kad esmu vīrs pāri pusmūžam (vīriešu caurmēra mūža ilgums Latvijā ir 69 gadi un 9 mēneši).

Vispirms, kas ir blāzmas staigātāji. Veselis to pateic jau pirmā lappusē:

Pa šauro ceļu, kuŗa grambas grima smilgās, staigāja jaunieši šurp un turp. Basās kājas aplipa mitrām smiltīm. Meitas bija smuidras, zēni tievi. Katru vakaru viņi satikās uz šī ceļa starp smagām zeļošām druvām, staigāja, klusi tērzēja, vairāk klusēja, kamēr nakts viņus pilnīgi apsedza, padarīja neredzamus. Kas blāzma ziemeļos griezās uz rīta pusi, viņi gāja mājās, drīz bija jāceļas, lai ietu druvā, ganībās vai pļavā. Taču atvadoties katrs teica klusi: “Vakarā atkal atnāc.”

Jā, iespaids tāds pats kā pirmoreiz. “Blāzmas staigātāji” ir, iespējams, labākā latviešu grāmata par jaunatnes vētru un dziņu laiku. Tas nekas, ka darbība notiek 30. gados laukos un darbs sarakstīts trimdā. Derēja man Rīgā un “Alfas” un “Aicinājuma” nometnēs 1990.—1991. gadā un, kā izskatās, der Pierīgas ciemiem mūsdienās. Jo nevis vieta un laiks svarīgi, bet noskaņa. Mīlestības priekšnojautas, pirmā mīla, nobriešana, izlidošana pieaugušo dzīvē, tiekšanās pēc cēla un nezināma, pilnīga labestība un tīrība no apdullināšanās. Apbrīnojami, ka Veselis ko tādu spējis pēdējā dzīves gadā, 65 gadu vecumā.

Grāmatā skaisti, tik pārāk reti Edgara Rutka attēli (skatīt labā pusē), kas ļoti atgādina Viestura Granta darinājumus. Ceru, ņems arī mani bērni lasīt, kad būs laiks.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 1 Comment »

Viena atbilde to “Jāņa Veseļa “Blāzmas staigātāji””

  1. 2017. gadā izlasītas grāmatas | Mans zelts ir mana tauta Says:

    […] Jānis. Blāzmas staigātāji. Ņujorka : Grāmatu draugs, 1962. 192 […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: