Ivana Kozlova “Krimas pagrīdē”


Kā gadījās, kā ne, manās rokās nāca staļinlaika grāmata “Krimas pagrīdē” par komūnistu pagrīdi Krimā Otrā pasaules kaŗa laikā. Izlēmu priekš ārā mešanas izlasīt: Krima skaista un inetresanta, pats esmu divreiz bijis, tatāru liktenis traģisks, kaŗa gaita bija sarežģītāka par “ienāca vācieši — ienāca krievi”. Nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos.

Kā jau bija gaidāms, negants propagandas gabals. Tiesa, prasmīgi sarakstīts: aizraujošāk nekā Andreja Upīša gabali. Savādi šķita, ka iespiests “Daiļliterātūras bibliotēkas” sērijā: kā padomju cenzori pieļāvuši tādu mājienu, ka grāmata ir izdomājumi, nevis dokumentālas atmiņas. Uz aizmugures vāka uzskaitītas pārējās sērijas grāmatas, un neviens taču neapgalvos, ka Viļa Lāča “Vētra”, Andreja Upīša “Robežnieki” un Annas Sakses “Pret kalnu” ir dokumentāli.

Autors, izlikdamies vecs kraķa amatnieks, vadījis komūnistu pagrīdi Keričā 1941. gadā, kad to oktobrī—decembrī bija ieņēmuši vācieši, un Akmesdžitā (Simferopolē) 1943. — 1944. gadā. Grāmatā aprakstīts aģentūras darbs un trīs galvenie pagrīdes virzieni: diversijas, izlūkošanas ziņu vākšana un propaganda iedzīvotāju vidū. 1944. gada februārī—martā (mēnesi priekš sarkanarmijas uzbrukuma un Krimas ieņemšanas) vāciešiem izdevies lielāko daļu pagrīdes sagraut, taču Kozlovu paguva evakuēt prom no Krimas. Atšķirībā no lielum liela vairuma padomju propagandas gabalu autors atzīst, ka tā arī nav izdevies atklāt, kas vainojams pagrīdes sagrāvē.

Tatāri visi bez izņēmuma aprakstīti kā nikni un brīvprātīgi vāciešu palīgi, kas arī cilvēciski ir pēdējie neģēļi, sievietes un bērnus ieskaitot. Minēts, ka vācieši baidījuši iedzīvotājus ar “drausmīgām izdomām” par padomju zvērībām, bet par to, ka padomju dzīves īstenība deportēt visu tatāru tautu pārspējusi jebkādas izdomas, protams, ne vārda.

Labi, uzrakstījis esmu, varu mest laukā.

Advertisements

3 Atbildes to “Ivana Kozlova “Krimas pagrīdē””

  1. VIO Says:

    starp ‘labi izlasījis esmu’ un ‘labi, izlasījis esmu’ ir neliela atšķirība ;P

  2. VIO Says:

    ā, versiju gļuki 🙂

  3. 2017. gadā izlasītas grāmatas | Mans zelts ir mana tauta Says:

    […] Ivans. Krimas pagrīdē. Rīga : LVI, 1948. 280 lpp. Daiļliteraturas […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: