Ģenerāļa Pēteŗa Radziņa rakstu krājums


Savulaik pamanīju aicinājumu ziedot ģenerāļa Pēteŗa Radziņa rakstu krājuma izdošanai un izlēmu atbalstīt labu lietu. Pēc kāda laika saņēmu grāmatu. Ķēros lasīt, bet grāmata tik bieza (640 lappušu) un citu darīšanu tik daudz, ka gāja lēni. Ņēmu pat līdzi uz pērno Amerikas vēlēšanu novērošanu (skatīt attēlu), lai raitāk tiktu uz priekšu. Tomēr lasīju ilgāk nekā gadu, līdz izlasīju. Bet nu ir galā, un varu dalīties iespaidos.

Rakstu krājumam trīs daļas: pirmkārt, Radziņa dzīves gaitas apskats; otrkārt, viņa rakstīti kaŗa operāciju apraksti; treškārt, viņa avīžraksti. Šķiet, plašākai sabiedrībai pirmie jautājumi par ģenerāli Radziņu ir, kas viņš tāds un ar ko izcils. Grāmata sniedz izvērstu un pilnīgu atbildi, īsāku var izlasīt kaut vai vikipaidijā, bet vienā vienkāršā teikumā var teikt, ka viņš bija izšķirīgo latviešu brīvības cīņu (Bermonta sagrāve, Latgales atbrīvošana no komūnistiem) vadītājs.

Kaŗa operāciju apraksti nav vienkārši atmiņas, bet mācību līdzekļi, kuŗos Radziņš skaidrā, viegli izprotamā valodā apraksta, kas pusēm bija zināms un ko, kur, kad un kāpēc tās darīja. Tos lasīt ieteicams ar attiecīgā kaujaslauka karti līdzās un vislabāk — ar 1. pasaules kaŗa laika karti, kur vietvārdi ir tādi, kā Radziņš rakstījis. Rakstu krājumā apskatītās operācijas aptveŗ laiku no 1. pasaules kaŗa sākuma līdz brīvības cīņu beigām:

 • Radziņa atmiņas par kaŗa sākumu Galīcijā — labs piemērs, kā kaŗā 95% neefektīva armija uzvar 98% neefektīvu armiju, šai reizē krievi austriešus;
 • kā vācieši 1918. gada februārī ieņēma Latviju un Igauniju — revolūcija un komūnisti bija pilnībā demorālizējuši krievu armiju, un niecīgi vācu spēki bez kādas pretestības aizgāja tiktāl, cik gribēja;
 • cīņas ar Bermontu — polītiskais stāvoklis, Bermonta uzbrukums un sakāve, turklāt aprakstīta ne tikai Rīgas pievārte, bet arī kaujas citur Latvijā;
 • Latgales atbrīvošana — sabiedrotie poļi; sākotnējais ielenkšanas plāns, kas dzīvē izvērtās samērā gludā komūnistu izspiešanā; ko varēja izdarīt labāk; robeža, līdz kuŗai gāja latviešu kaŗaspēks un kāpēc līdz tieši turienei; kaujas pusoficiālā pamiera laikā.

Avīžraksti mazāk ir par Radziņu un vairāk paša rakstīti. Grāmatā sadalīti pa tematiem: armijas komandieris, valsts aizsardzība, armijas un tautas vērtības, starptautiskais militāri polītiskais stāvoklis. Kaitināja, ka tā arī nesapratu rakstu krājuma veidotāju nodomu attiecībā uz avīžrakstu secību temata robežās. Būtu labāk likuši kronoloģiski, kas būtu gan vienkārši, gan vislabāk atklātu vēstures gaitu. Bet pats Radziņš — cepuri nost. Kaut kā nemanu mūsdienās neviena augstākā virsnieka rēgulāri publicējam avīžu viedokļrakstus vai emuārus, kur vienkāršā (ne birokratijas) valodā pausts konkrēts viedoklis (nevis cukurūdens). Domu skaidrība un viedokļa pamatošana tāda, ka bauda lasīt. Zinot vēstures gaitu, redzams, ka Radziņš reizēm kļūdās, bet tad arī redzams un saprotams, kas par vainu.

Paldies Ģenerāļa Pēteŗa Radziņa biedrībai un sastādītājam Agrim Purviņam par rakstu krājumu; ir vērts. Ne tikai turēt simtgadīgu lietu piemiņu dzīvu, bet arī atgādināt, ka daudz kas tikpat aktuāls šobrīd un mūžam:

Tēvijas mīlestība ir vislielākā sakarā ar vispārējo tikumību un reliģiju. Ja tikumība sāk krist tautā un ģimenē, tad tiek nicināta arī tēvijas mīlestība. Ja cilvēkam nav nekā svēta un dārga, tad, zināms, arī sava tēvija, sava tauta nebūs tādam cilvēkam svēta un dārga, un viņš neko neupurēs savas tautas labā, kā varbūt tikai skaistas runas un skaļus izteicienus.

Advertisements

4 Atbildes to “Ģenerāļa Pēteŗa Radziņa rakstu krājums”

 1. Lie Says:

  Vai so gramatu vel ir iespejams nopirkt? Ja jaa, kur?

  • Ritvars Says:

   Varat apvaicāties ģen. P. Radziņa biedrībā: gprb1880@gmail.com.

   • Lie Says:

    Paldies! 🙂

 2. 2017. gadā izlasītas grāmatas | Mans zelts ir mana tauta Says:

  […] Lie on Ģenerāļa Pēteŗa Radziņa rakstu… […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: