Entonija Horovica “Tiešā tēmējumā”


Laukos gadījās brīvāks vakars, un nolēmu iepazīties, kādu bērnu literātūru mūsdienās piedāvā Rīgas bibliotēkas. Citiem vārdiem — ko deviņgadnieks paņēmis no bibliotēkas. Pa vakaru izlasīju un nu varu dalīties iespaidos.

Pirmkārt, grāmatas būtība ir vienkāršots Džeimss Bonds četrpadsmitgadīga zeņķa ādā. Man bija pliekani, bet pieļauju, ka četrreiz jaunākā vecumā varbūt būtu interesanti.

Otrkārt, tas, ka pa vakaru izlasīju, nozīmē, ka viegli lasīt. 208 lappuses nav maz, pateikties var kā autoram, tā tulkotājai Kristīnei Fīrerei.

Treškārt, tulkotājas uzvārds nav vienīgā un galvenā vieta, kur grāmatā runa par fīreru. Ļaundaŗi, kas grib sagrābt pasauli, dzīvo Alpu cietoksnī, ko sargā melnā tērpti vācieši ar mašīnpistolēm, un māca augstākās sabiedrības skolēniem, cik interesants cilvēks bijis Hitlers. Bet paši ļaundaŗi ir kas vēl ļaunāks par vāciešiem — viņi ir būri. Ļoti tipiski 20.—21. gs. mijas ļaundaŗi, vai ne? Jā, Horovics cenšas iepotēt bērniem gan Hitleru par vienīgo lielāko ļaunumu, kas turklāt spējīgs sagrābt pasauli vēl 20.—21. gs. mijā, gan iedzimtu balto vainu.

Ceturtkārt, iepriekšējais punkts rada pārdomas par “Zvaigznes” apgāda literāro un polītisko gaumi, ja reiz kas tāds tulkots un izdots.

Piektkārt, ja kāds iedomājas šajā ieraudzījis pasaules Horovicu sazvērestību, atļaušos pieminēt, piemēram, Deividu Horovicu, kuŗa vēstījumi ir pavisam citādi nekā Entonija.

Tā ka mēsls. Neiesaku ne pirkt, ne lasīt. Un, paldies, tagad radies arī priekšstats par autoru, kas ko tādu izraudzījies sarakstīt. Ceru, dēlam nebūs paliekošu seku pēc lasīšanas — galu galā pats savulaik izlasīju desmitiem komūnistisku grāmatu un to un pārējās komūnisma propagandas iespaidā līdz 7. klasei ticēju komūnismam, bet ne ilgāk. Būs jāaprunājas.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 2 Comments »

2 Atbildes to “Entonija Horovica “Tiešā tēmējumā””

  1. Pēteris Says:

    Grāmatas autors ir anglis, un šķiet, ka bijušajai impērijai joprojām ir smagi kompleksi sakarā ar būru karu (Tweede Vryheidsoorlog). Tie labi redzami arī nesenā angļu seriāla “Strike Back” otrajā sezonā “Vengeance”
    https://en.wikipedia.org/wiki/Strike_Back:_Vengeance

  2. 2017. gadā izlasītas grāmatas | Mans zelts ir mana tauta Says:

    […] Entonijs. Tiešā tēmējumā. Rīga : Zvaigzne ABC, 2017. 208 […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: