Latviešu laikraksti priekš simt gadiem: vēlēšanu vasara


Turpinu mēneša vidus momentuzņēmumus, ko rakstīja latviešu laikraksti priekš simt gadiem. Šoreiz par 1917. gada 15. jūliju (vecajā stilā 2. jūlijs). Periodika.lv šai dienā atrod trīs avīzes, kas pārstāv visu polītisko spektru: komūnistu “Brīvais Strēlnieks”, centriskais “Jaunais Vārds” un labējais Zemnieku savienības “Līdums”.

Par to, kas šai laikā svarīgs, “Brīvajā Strēlniekā” lieliem burtiem 1. lappuses augšā pāri visai lapai:

Jā, tuvojas Rīgas domes vēlēšanas. Pirmās vispārējās, vienlīdzīgās un proporcionālās. Komūnisti (Latvijas Sociāldēmokratija) izveidojuši Rīgas rajonos vismaz 26 vēlēšanu birojus, arī Teikā, kas tolaik vēl nemaz nav Teika:

Ansona māja Pēteŗpils šosejā 35a tagad ir Brīvības gatve 250, “Viršu” degvielas uzpildes stacija aiz Struktoru ielas.

Komūnisti nav vienīgie, kas pošas vēlēšanām. “Līdums” ziņo, ka Zemnieku savienība jaunākā padomes sēdē apstiprinājusi 53 jaunas nodaļas, taču tās visas ir lauku pagastu. Rīgā pilsoniskās partijas manāmas vājāk, taču iesaistās arī sabiedriskas organizācijas. “Jaunais Vārds” rāda, ka interneta tolaik nebija, tak avīzes lasīja tik cītīgi, ka rīta avīzē varēja likt aicinājumu uz ļoti svarīgu pēcpusdienas sapulci:

Kronbergmāja Petrogradas šosejā 24a tagad ir Brīvības gatve 223, kur “Teikas namu” pelēkā modernisma ēka. Gandrīz ikurāt pretī komūnistu štābam.

Taču Rīga nav vienīgā vieta, kur notiek vēlēšanas. “Brīvais Strēlnieks” ziņo, ka Slokā pēcjāņu dienā (vecais stils) balsot aizgājusi tik ceturtdaļa vēlētāju un komūnistiem nav izdevies gūt vairākumu:

Limbažos vēlēšanas vēl tik gaidāmas, vēsta “Līdums”:

“Līdums” arī parūpējies, lai pēc simt gadiem būtu izprotama 1917. gada vēlēšanu kārtība:

Kamēr pilsoniskā sabiedrība ar sirdi un dvēseli nodevusies polītiskai cīņai, “Brīvais Strēlnieks” atgādina, ka tā ir tikai līdzeklis — “revolūcijas uzdevumi” ir izraisīt pilsoņu kaŗu, gāzt pagaidu valdību un sagrābt varu un saimniecību. Krievija kļūst aizvien vājāka, un to apliecina centrālās varas sarunas ar ukraiņu Centrālpadomi par Ukrainas statusu, kā arī Somijas neatkarības apspriešana, par ko ziņo “Jaunais Vārds”:

Un, ja kāds domā, ka Muļķu partija ir asprātīgs 1993. gada hipsteŗu izgudrojums, tad rūgti alojas. “Līdums” atreferē Latviešu polītisko muļķu partijas Deputātu padomes sēdi vecajā Jāņu dienā:

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: