Tramps, Polija un Putins


Tramps Varšavā. Foto: Laslo Balogs, “Reuters”

Apvienoto Amerikas Valstu prezidenta Donalda Trampa otrā ārzemju braucienā pagājušā nedēļā bija divas pieturas: Varšava un Hamburga. Varšavā prezidents Tramps piedalījās Trīs jūŗu (Baltijas, Adrijas, Melnā) sanāksmē, Hamburgā — G20 sanāksmē. Varšavā Tramps teica runa pie poļu 1944. gada Varšavas sacelšanās pieminekļa, G20 sanāksmē tikās ar vairākiem citu valstu vadītājiem, arī Krievijas valdnieku Vladimiru Putinu.

Prezidenta Trampa lēmums pirms G20 saieta viesoties Polijā bija gan atbalsta zīme Polijai un tās valdībai, un Centrālai un Austrumeiropai vispār, gan maigs mājiens ar slotaskātu uz abām pusēm — Vecai Eiropai un Putinam. Vēl svarīgāka zīme par viesošanos bija Trampa Varšavas runa. Gana svarīga, lai būtu vērts vai nu noskatīties un noklausīties, vai izlasīt. Runā prezidents Tramps vēlreiz apliecināja atbalstu Polijai, tās polītikai un poļu dzīvesziņai, gan parādīja, ka ir cienīgs brīvās pasaules līderis, kas lepns par Rietumu kultūru un gatavs to aizstāvēt, gan nepārprotami iezīmēja savu Krievijas polītiku.

Krieviju prezidents Tramps runā aizplīvuroti vai tieši pieminēja vairākkārt:

 • ka amerikāņi aizstāv un aizstāvēs poļu brīvību un neatkarību, un stingri ievēros NATO līguma 5. panta savstarpējās aizsardzības saistības, ka Polija iegādājas amerikāņu “Patriot” pretgaisa un pretraķešu aizsardzības sistēmu;
 • atgādinādams vēsturi — kā 1920. gadā dzīrās iekaŗot Eiropu, bet poļi sakāva, kā 1939. gadā kopā ar vāciešiem atkal iebruka Polijā, Katiņas slaktiņu, kā 1944. gadā ļāva vāciešiem apspiest Varšavas sacelšanos, kā četrdesmit gadu pēc 2. pasaules kaŗa paverdzināja poļus un citas tautas;
 • aicinādams Krieviju izbeigt destabilizējošu darbību Ukrainā un citur;
 • ka Trīs jūŗu reģionam tiks nodrošināta piekļuve enerģijas avotiem, lai Poliju un tās kaimiņus vairs nekad nevarētu šantāžēt viens enerģijas piegādātājs.

Patīkama atšķirība no Obamas, kas priekš astoņiem gadiem, būdams tādā pašā prezidenta pilnvaru posmā kā Tramps šobrīd, pasludināja jaunu, skaistu dzīvi ar Krieviju par spīti tās agresijai un pielabinājās Putinam uz poļu drošības rēķina. Bija jāpaiet pieciem gadiem un jāpieļauj Krievijas iebrukums Ukrainā, lai Obama mainītu toni. Bet mums stāsta, ka Tramps esot putinists…

Viens pats pēdējais solījums jau izsit Putinam ķebli no kājapakšas. Un tie nav tikai vārdi: pirms mēneša Polijai piegādāts pirmais amerikāņu dabasgāzes sūtījums, arī Lietuva jau noslēgusi līgumu un gaida augusta beigās gāzi. Krieviju prezidents Tramps pieminēja arī saistībā ar plašāku tematu par Rietumu kultūru un mūsu gatavību to aizstāvēt:

Amerikāņi, poļi un Eiropas tautas ciena cilvēka brīvību un suverēnitāti. Mums jāstrādā kopā, lai stātos pretī spēkiem, vienalga, iekšējiem vai ārējiem, no dienvidiem vai no austrumiem, kas draud laika gaitā šīs vērtības izārdīt un izdzēst kultūras, ticības un paražu saites, kuŗas dara mūs par tiem, kas esam.

Jo galvenais ir nevis bagātība vai spēks, bet gatavība un griba to likt lietā:

Mūsu laikmeta pamatjautājums ir, vai Rietumiem ir griba dzīvot. Vai esam pārliecināti savās vērtībās, lai aizstāvētu tās par jebkādu cenu? Vai pietiekami cienām savus pilsoņus, lai sargātu savas robežas? Vai mums ir vēlme un drosme saglabāt savu kultūru pret tiem, kas cenšas to graut un iznīcināt?

Tāpēc:

Mūsu pašu cīņa par Rietumiem nesākas kaujaslaukā — tā sākas mūsu prātā, mūsu gribā un mūsu dvēselē. .. Mūsu brīvība, mūsu kultūra un mūsu izdzīvošana atkarīga no šīm vēstures, kultūras un atmiņas saitēm. .. Tāpat kā Poliju nespēja salauzt, es šodien paziņoju pasaules dzirdēšanai, ka Rietumus nekad nesalauzīs. Mūsu vērtības uzvarēs. Mūsu tautas plauks. Un mūsu kultūra triumfēs.

Cienīgi. Lieliski! Un visnotaļ paredzamas Rietumu pašnīdēju rejas, kā cilvēks var atļauties kaut ko tādu runāt.

Melānija Trampa un Vladimirs Putins. Foto: Michails Klimentjevs, AP.

Tā paša 6. jūlija pievakarē prezidents Tramps ieradās Hamburgā. Citā pilsētā, citā valstī un gluži vai citā pasaulē. G20 sanāksmes deklarācijā gan ir zīmīgas vietas (un smieklīgas, piemēram, 18 valstis pasludina Parīzes vienošanos par neatgriezenisku), tak kopumā tāda starptautisko birokratu valoda, ka pumpas metas. Arī sabiedrības uzmanība vairāk bija pievērsta ne pašai sanāksmei, bet kreiso pabiru grautiņiem un prezidentam Trampam. Tramps sanāksmē tikās ar vairākiem valstu vadītājiem, un mūsu Zemes pusei svarīgāka varētu būt tikšanās ar Putinu. Kā izskatās, pāris stundu abpusēja izlūkošana bez acīmredzamām sekām. Putins bija norijis Varšavas krupi, taču neģēlis Tramps viņu atkal pazemoja: ne tikai pats, bet arī Trampa sieva Melānija bija gaŗāka par Putinu un tiekoties noraudzījās no augšas, un tagad visa pasaule var to aplūkot.

Un, kas to būtu domājis, ar prezidenta Trampa Varšavas—Hamburgas vizīti saistītas arī viltusziņas. Piemēram, janvāŗa vidū, īsi priekš Trampa stāšanās prezidenta amatā, stiprinot vēstījumu, kāds putinists viņš ir, tika ziņots, ka pirmais Trampa ārzemju brauciens būs tikties ar Putinu. Vai arī tagad, stiprinot vēstījumu, cik starptautiski izolēts ir Tramps, ka Polijas prezidenta sieva atteikusies sarokoties ar viņu.

Kā Varšavā teica prezidents Tramps,

Paldies. Lai dievs jūs svēta. Lai dievs svēta poļu tautu. Lai dievs svēta mūsu sabiedrotos. Un lai dievs svēta Apvienotās Amerikas Valstis.

Advertisements

5 Atbildes to “Tramps, Polija un Putins”

 1. fx Says:

  Mani vienmēr fascinējuši cilvēki, kam var čurāt uz galvas, bet viņi to uztver kā Dieva rasu. Interesanti, kam jānotiek, lai Ritvars atzītu Trampa mīlestību uz Putinu un Kremli? Vai tiešām ziņas tiek uztvertas tik selektīvi, ka pat ar svaigākajiem jaunumiem – paša Trampa Jr atzīšanos valsts nodevībā ir par maz?

  Nemaz nerunājot par citiem neseniem notikumiem – WH centieniem bloķēt Senāta iniciatīvu par sankcijām, etc.

  • Ritvars Says:

   Ō, ļoti interesantas un svarīgas ziņas vēstāt. Parādiet, lūdzu, avotu, kur Tramps jaunākais teic (raksta), ka viņš atzīstas valsts nodevībā.

   • Richards Says:

    Trampa dēls tikās ar Krievijas advokāti, jo tā teica, ka viņai ir ziņas par Klintones sadarbību ar Krieviju, neredzu, kur šeit ir valsts nodevība, it sevišķi, ja runa iet par informāciju, kura varētu pierādīt KLINTONES SADARBĪBU ar Krieviju. Priekš īpaši neizglītotiem pseido-žurnālista “Kārlēna” šova skatītājiem to sauc arī par “opposition research”, varētu padomāt, ka visa informācija, kura bija Trampu nomelnojoša(ieskaitot “slaveno audio”, ko viņš teica privātā sarunā 10+ gadus atpakaļ) nāca no Klintones piezīmju blociņa? Kur ir tracis par to, piemēram, ka Britu aģents izplatīja viltu ziņas par to, ka Trampas esot noalgojis prostītutas, lai Krievijas hotelī čurātu uz gultas, kurā kādreiz gulējis Obama?

  • bb Says:

   Tikai nozombēti troļļi tic visam, ko stāsta Counterfeit News Network vai zilais Streips. Vai jau aizmirsi par ar āmuru sadauzītajiem Hilarijas blackberijiem, viņas e-pasta servera skandālu, Bengazi, Seth Rich un citiem nedabīgā nāvē mirušajiem demokrātu sabiedrotajiem?
   Valsts nodevība ir tas, ko Demokrāti ir veikuši jau gadiem.
   Rekur jaunākie fakti Dona juniora tēmu http://thehill.com/homenews/administration/341946-trump-jr-pitch-was-part-of-broad-russian-effort

 2. Jānis Says:

  Laiks visu saliks savās vietās bet Tramps paliek aizvien labāks, ja neskaita CO2 problēmu…


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: