Vēlēšanu detektīvmīklas atminējums: kā iecirknī gadījās četras liekas vēlēšanu zīmes


Jāņos publicēju vēlēšanu detektīvuzdevumu: izprast, kā 2001. gada Preiļu novada domes vēlēšanās kādā iecirknī gadījās četras liekas vēlēšanu zīmes. Viss nepieciešamais atbildes izdomāšanai atrodams tālaika “Latvijas Vēstneša” rakstā. Diemžēl nevienu pareizu atbildi neesmu saņēmis, tāpēc rakstu pats atrisinājumu. Lietas izprašanai pietiek ar diviem vārdiem “LV” rakstā, ko esmu trekninājis un pasvītrojis:

Pēc 11. marta pašvaldību vēlēšanām jaunajā Preiļu novada domē bija pārstāvēti visi pieci saraksti, kas bija reģistrēti novada domes vēlēšanām. Trīs deputāta mandāti bija LC un LSDSP, divi — TP, Latvijas Demokrātiskai partijai, viens — LZS. Jaunajā domē bija ievēlēti abi iepriekšējie Preiļu domes priekšsēdētāji — Ilmārs Meluškāns (LC) un Vladimirs Ivanovs (LSDSP). Prasību tiesā par vēlēšanu rezultātu anulēšanu iesniedza LDP un LSDSP, jo partijas uzskatīja, ka vēlēšanās bijušas vairākas nelikumības, un to ar 21.marta lēmumu apstiprināja arī rajona tiesa, atceļot Preiļu novada pašvaldību vēlēšanu komisijas lēmumu par vēlēšanu rezultātiem. Tiesa norādīja, ka būtiskākais vēlēšanu likuma pārkāpums bijis vienā vēlēšanu iecirknī atklātie četri liekie biļeteni, kas varēja ietekmēt partiju un deputātu ievēlēšanu. Preiļu novada domes vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Aleksandrs Poplavskis aģentūrai LETA jau iepriekš bija atzinis, ka vēlēšanu dienā vēlēšanu komisija saņēmusi LSDSP sūdzību par drukas kļūdu vēlēšanu biļetenā, tomēr to vairs nav bijis iespējams novērst, un tas arī izskatīts tiesā kā vēlēšanu likuma pārkāpums, turklāt tiesa bija ņēmusi vērā arī citus partiju argumentus par vēlētāju balsu uzpirkšanu, uzpirkšanas mēģinājumiem un šantāžu.

Viss skaidrs? Nē? Tad turpinu. Izšķirīgs fakts, lai ar augstu ticamību izsecinātu notikušo: lieku vēlēšanu zīmju par vienu mazāk nekā kandidējušo sarakstu. Tagad skaidrs? Nē? Labi, turpinu. Vēlētājiem no piecām iedotām vēlēšanu zīmēm (jo pieci saraksti) bija jāizraugās viena un jāieliek vēlēšanu aploksnē. Bet kāds vēlētājs ielicis visas piecas. Iecirkņa vēlēšanu komisijai, veŗot vaļā urnās iemestās derīgās vēlēšanu aploksnes, aploksne ar tādu saturu bija jānoliek malā un tajā ieliktās vēlēšanu zīmes jāatzīst par nederīgām. Bet kāds iecirkņa komisijas loceklis, visticamāk, nogurumā un kustību automātismā kļūdījies un izdarījis to, ko dara ar lielum lielu aplokšņu vairumu, jo tajās viss ir pareizi (viena, derīga vēlēšanu zīme): aploksnes saturu — kopīgā kaudzē, aploksni — zem galda makulātūrā. Tādējādi no kādas aploksnes vēlēšanu zīmju kaudzē tika ielikta ne viena, bet piecas vēlēšanu zīmes. Lūk, četru vēlēšanu zīmju starpība, ko arī iecirkņa komisija nedaudz vēlāk atklāja.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: