Kur Rīgas domes vēlēšanās bija visvairāk nederīgu balsu, un vai tas ir daudz


LV portāla infografika

Iepriekšējā raksta iespaidā izlēmu apskatīties, kur nesenās Rīgas domes vēlēšanās tiešām bija visvairāk nederīgu balsu, cik tieši un cik daudz tas ir, salīdzinot ar citām valstīm.

Vispirms mazliet vispārīgu ziņu. Ir trīs skaitļi:

  1. nobalsojušo skaits — konstatē pēc viņu parakstiem vēlētāju sarakstos;
  2. derīgu aplokšņu skaits — cik pēc tam aplokšņu atrasts urnās;
  3. derīgu vēlēšanu zīmju skaits — cik derīgu vēlēšanu zīmju bijis aploksnēs.

Pietiekami lielās kopās katrs nākamais skaitlis mazliet mazāks par iepriekšējo. Pirmkārt, daži vēlētāji, saņēmuši vēlēšanu materiālus, pie urnas nedodas, pamet tos iecirknī vai paņem līdzi prom no iecirkņa. Te es parasti stāstu stāstu par vienu savu tēvoci. Satiku viņu 2011. gada septembŗa sākumā un stāstīju, cik svarīgi piedalīties tūlīt gaidāmās ārkārtas Saeimas vēlēšanās. Beigās viņš apsolījās to darīt. Pēc dažiem mēnešiem tēvocis nomira. Kārtojot viņa mantas, tika atrasta 2011. gada Saeimas vēlēšanu aploksne — tātad tēvocis tiešām bija aizgājis uz vēlēšanām…

Otrkārt, ne katrā derīgā aploksnē ir derīga vēlēšanu zīme. Pašvaldību vēlēšanu likuma 40. pantā aprakstīts, kad aploksnē nav derīgas vēlēšanu zīmes. Visbiežāk šais retās reizēs gadās, ka aploksnē ielikts pilns vēlēšanu zīmju komplekts.

Rīgā kopumā šogad balsoja 250 445 vēlētāji, urnās tika atrastas 250 107 derīgas vēlēšanu aploksnes, un no tām izņemts 249 130 derīgu vēlēšanu zīmju. Var pamatoti teikt, ka pāreja no nobalsojušiem uz derīgām aploksnēm nav nederīgas balsis, bet svēta vēlētāju tiesība aiziet urnai gaŗām, tomēr vienkāršības labad (un lai novērstu pārmetumus mākslīgā nederīgu balsu skaita samazināšanā) salīdzināsim derīgo vēlēšanu zīmju un nobalsojušo skaitu. Rīgā kopumā 249 130 : 250 445 = 99,47%. Zemākais derīgu balsu īpatsvars, ja pareizi esmu saskaitījis, ir 11. iecirknī Iļģuciema kultūras namā: 2010 : 2042 = 98,43%.

Cik ir 98,43%, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm? Jūnijā bija vairākas vēlēšanas: Lielbritanijas parlamenta apakšnama, Kosovas parlamenta, Francijas parlamenta un Albānijas parlamenta. Lielbritanijas vēlēšanu komisija nav publicējusi sīkākus iznākumus, bet iepriekšējās, 2015. gada vēlēšanās derīgas balsis pret saņemtām bija 98,98%. Kosovā derīgas balsis pret balsojušo skaitu bija 93,35%. Francijas 1. kārtā derīgas balsis pret balsojušo skaitu bija 97,78%. Albānijā derīgas balsis pret balsojušo skaitu bija 98,00%. Redzams, ka zemākais derīgu zīmju īpatsvars Rīgā ir augstāks par citu valstu caurmēru. (Cik saprotu, Lielbritanijā derīgas balsis mērītas pret tiem, kas nav pagājuši urnai gaŗām.) Kam nav slinkums, var pārbaudīt vēl citas valstis — atceroties senākus paša rēķinus, saku, ka varbūt izdosies atrast kādu izņēmumu, bet kopumā aina nemainīsies.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: