Rīgas domes vēlēšanas: vai iecirkņos bija desmitiem un simtiem nederīgu aplokšņu?


Šodien kļuvis zināms, ka tiesa noraidījusi pieteikumu atcelt Rīgas domes vēlēšanu rezultātus. Ar to, šķiet, vēlēšanu iznākumu apstrīdēšana galā (redzēs, protams, ar ko beigsies kriminālprocesi). It kā jau skaidrots vēl un vēl, tomēr atļaušos izteikties par kādu pārpratumu.

Proti, pēcvēlēšanu naktī un nākamās dienas parādījās apgalvojumi, ka atsevišķos Rīgas vēlēšanu iecirkņos bijis desmitiem vai pat simtiem nederīgu vēlēšanu aplokšņu. Apgalvojumi tika pamatoti ar tādiem vēlēšanu iznākumu lapas pēcvēlēšanu nakts skaitļiem kā attēlā. Ieraugot lielu starpību starp nobalsojušo skaitu un derīgu vēlēšanu aplokšņu skaitu, tika secināts, ka starpību veido nederīgas aploksnes. Maldīgi.

Atsevišķos vēlēšanu iecirkņos bija pavirši aizzīmogotas vēlēšanu kastes, ko izmanto iepriekšējā un izbraukuma balsošanā (sarunvalodā sauktas par mazajām kastēm — varat apskatīt attēlu un trīsreiz minēt, kāpēc ‘mazās’). Rīgas vēlēšanu komisija drošības nolūkā izlēma šīs kastes skaitīt atsevišķi, pēc pārējo iecirkņa kastu satura saskaitīšanas. Tāpēc dažviet kādu laiku rādīja palielu starpību starp nobalsojušo un derīgu aplokšņu skaitu: nobalsojušie jau bija saskaitīti pēc vēlētāju sarakstiem, bet derīgās aploksnes bija bez vienas kastes, kas stāvēja neatvērta. Piemēram, attiecībā uz attēlā redzamo 4. iecirkni ikviens jau pēcvēlēšanu naktī varēja vēlētāju aktīvitātes lapā pārliecināties, ka 343 derīgas aploksnes atbilst vēlētāju skaita summai iecirknī vēlēšanu dienā (341) un vēlētāja atrašanās vietā (2), savukārt starpība 502-343=159 atbilst vēlētāju skaitam iepriekšējā balsošanā.

Pēc atsevišķi skaitīto kastu satura pārbaudes un konstatēšanas, ka nav saskatāmas manipulāciju pazīmes, Rīgas vēlēšanu komisija izlēma šo kastu balsis atzīt par līdzskaitāmām, un palielā starpība starp nobalsojušo un derīgu aplokšņu skaitu zuda. Žēl, ka tikām jau bija radies pārpratums.

Advertisements

Viena atbilde to “Rīgas domes vēlēšanas: vai iecirkņos bija desmitiem un simtiem nederīgu aplokšņu?”

  1. Kur Rīgas domes vēlēšanās bija visvairāk nederīgu balsu, un vai tas ir daudz | Mans zelts ir mana tauta Says:

    […] Rīgas domes vēlēšanas: vai iecirkņos bija desmitiem un simtiem nederīgu aplokšņu? […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: