Vai tiešām lielāka polītiskā sadrumstalotība tajās pašvaldībās, kur latviešu īpatsvars mazāks?


Atsaucoties uz pašvaldību polītiskās sadrumstalotības rakstu, Jānis Ikstens iečivināja:

Atbildēju, ka spilgtas sakarības nemana, teorētiskais modelis gan ir un var arī korrelāciju pārbaudīt; kazi, nākamnedēļ uzrakstīšu. Tagad tā nākamnedēļa klāt, laiks rakstu sākt.

Teorētiskais modelis būtu, ka iekrievotā iedzīvotāju sastāvā kļūst aktuāla jauna, kultūretniska strīdus dimensija (sīkāk par strīdus dimensijām var palasīt kaut vai te 76.—77. lpp.) un polītikas laukā parādās partija, kas to izteic (šai reizē — “Saskaņa”), attiecīgi palielinās arī polītiskā sadrumstalotība. Vairāk pārkrievotās vietās šīs partijas īpatsvars lielāks, tā pārmāc parastās partijas, tāpēc kopējā polītiskā sadrumstalotība kļūst zemāka nekā parasto partiju sadrumstalotība. Smagi pārkrievotās vietās mobilizācija atslābst un vēlētāji sāk skaldīties starp vairākām jaunās kultūretniskās dimensijas partijām, toties mazinās parasto partijas radīta sadrumstalotība.

Atsevišķi pieturpunkti būtu:

  • tīra latviska vide — Smiltenes novads (99,0% vēlētāju 2011. gada tautskaitē bija latviešu mājas valoda), balsu sadrumstalotība 2,21;
  • iekrievota vide — Māŗupes novads (79,5%), 4,49;
  • pārkrievota vide — Rīga (58,6%), 3,21;
  • smagi pārkrievota vide — Daugavpils (12,7%), 4,74.

Tiesa, var iebilst, ka no 119 Latvijas pašvaldībām nav grūti atrast tādas, kas atbilstu iepriekš izdomātam modelim. Tāpēc vērts apskatīties kopainu:

It kā kreisais gals maķenīt augstāks nekā labais, tomēr determinācijas reizulis R² ir 0,0201, tā ka tikai 2% sadrumstalotības varētu izskaidrot tautība. Turklāt izskatās, ka mākonis nemaz nav līneārs, bet drīzāk pakavveida ∩. Secinu, ka saistību starp vēlētāju kultūretnisko piederību un polītisko sadrumstalotību nemana. Ja tāda ir, to līdz nepazīšanai pārmāc, pirmkārt, novadveča faktors un, otrkārt, pašvaldības izmērs (iedzīvotāju skaits vai iedzīvotāji+nauda; ja otrais variants, tad mērāms rādītājs varētu būtu pašvaldības pamatbudžeta nodokļu ieņēmumi, turklāt, iespējams, logaritmiski).

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: