Juŗa Kunnosa dzejoļi 1995—1999 un par Juri Kunnosu


Senāku iespaidu iespaidā nežēloju 1,41 Ls, lai tiktu pie vēl vienas Juŗa Kunnosa grāmatas. Nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos.

Grāmatai divas daļas: Kunnosa pēdējo dzīves gadu dzejoļi un apraksts par viņu. Kopiespaids dzejoļos: vilšanās. Jo visai maz Rīgas daudzināšanas. Un citas kvalitātes neaizgrābj. ‘X’ lietošana ‘ks’ vietā varbūt šķita stilīga, kad man bija astoņpadsmit, bet tagad šķiet muļķīga. Jūtams, ka autors ir uz ‘tu’ ar etanola šķīdumiem, tomēr nav jaušams, ka lasi pēdējos nodzeršanās gadus. Visu cieņu: dzejoļi ir gaišā, pozitīvā noskaņā, nevis neapmierināta “man pienākas” aizvainojuma pilni. Par spīti mišanai ne pārāk lielās ērtībās Matīsa ielā, kas arī pieminēta dzejā.

Austras Gaigalas apraksts sniedz labu priekšstatu par Kunnosu un trāpa desmitniekā, ja mērķis bijis raiti un labā valodā noskaidrot, kas tas tāds Kunnoss bijis. Apskatītas galvenās dzīves un daiļrades skaldnes: dzīves gājums, darbs Brīvdabas mūzejā, dzejnieka gaitas, dzejas īpatnības — etnografiski motīvi, bagāta valoda, Rīgas tematika, ‘x’ lietošana, literārie dubultnieki.

Grāmatā ievietotas fotografijas ar Kunnosu, kas gan ir anakroniskas, jo attiecas uz 70. gadu otro pusi — 80. gadu pirmo pusi, nevis dzejoļu tapšanas laiku. Tāpat grāmatu papildina Kunnosa darbabiedres Andras Oto zīmējumi, kas paši nav zemē metami, taču, manuprāt, nav kopīgā noskaņā ar Kunnosa dzeju.

Izlasījis lieku latviešu literātūras plauktos, kur ‘K’ burts.

Advertisements

Viena atbilde to “Juŗa Kunnosa dzejoļi 1995—1999 un par Juri Kunnosu”

  1. 2017. gadā izlasītas grāmatas | Mans zelts ir mana tauta Says:

    […] Kunnoss. Dzejoļi 1995—1999 un par Juri Kunnosu. Rīga : Jaunā Daugava, 2007. 336 […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: