Eglāja 2017. gada dome


Sensenos laikos, gandrīz priekš gadsimta ceturkšņa, 1994. gada vasarā gulēju uz balkona, sauļojos un pētīju tā brīža Rīgas domes vēlēšanu iznākumus. Visu ko izpētīju — un arī izdomāju, kāda būtu Rīgas domes vēlēšanu sistēma, būt’ man bījse tā varīte. Tātad — kā vēlētu Eglāja domi?

  1. Domes deputātu skaits būtu optimāls. Tolaik 87, šogad 95.
  2. Nebūtu mākslīgas (5% vai citādas) barjeras iekļūšanai domē. Barjeras mērķi — mazināt polītisko sadrumstalotību — var sasniegt arī citādi, ne tikai ar barbarisku patvaļīgu šķērsli.
  3. Vietu dalīšanai izmantotu nevis Senlaga dalītājus (1; 3; 5 utt.), bet Donta 1; 2; 3 utt. Donta dalītāji izdevīgāki lielākām partijām un dabiskāki — partijas ir gluži kā veikalā pircēji, kas ar savu naudiņu (gūto balsu skaitu) lūko pēc 60 vai 95 mantiņām, kam pakāpeniski pazemina cenu, līdz visas pārdotas.
  4. Būtu seši vēlēšanu apgabali pēc rajonu (priekšpilsētu) skaita — cilvēcīgāka gaŗuma kandidātu saraksti, lielāka vietējība un izdevīgāk lielākām partijām.
  5. Vietu sadalījumu starp apgabaliem noteiktu nevis pēc balsstiesīgo, bet derīgo vēlēšanu zīmju skaita, tādējādi novēršot aktīvitātes atšķirību radītus proporcionālitātes kropļojumus un iespējami tuvu ideālam īstenojot vienlīdzīgu vēlēšanu principu “viens cilvēks, viena balss”.

Ar tādiem noteikumiem šīgada Rīgas domes vēlēšanu iznākumi būtu:

Rajons Vietas S+GKR LRA+LA JKP NA V ZZS
Centra 3 1 1 1
Kurzemes 17 11 2 2 1 1
Latgales 24 16 3 2 2 1
Vidzemes 26 13 4 4 3 1 1
Zemgales 15 8 2 2 2 1
Ziemeļu 10 7 1 1 1
KOPĀ 95 56 13 12 9 4 1

Te redzams, ar ko tāda vēlēšanu sistēma atšķiŗas no īstenībā izmantotās. Pirmkārt, tā izdevīgāka lielākām partijām — “Saskaņa” pat bez barjeras gūst vairāk (56/95=58,9%) nekā īstenībā (32/60=53,3%). Otrkārt, barjeras trūkums ļauj iegūt simbolisku pārstāvniecību arī partijām, kas palikušas samērā tuvu zem 5%, šai reizē ZZS (3,3% balsu), bet ne vairs KPV ar 1,5%. Treškārt, papildu vietas lielākām un sīkākām partijām tiek uz kaut kā rēķina — un tās ir vidēja lieluma partijas, šai reizē LRA+LA, JKP, NA un V. Jā, Latvijas vēlēšanu sistēma (arī Saeimas vēlēšanās) ir visai izdevīga vidēja lieluma partijām, un pagrūti izdomāt citu tikpat vienkāršu, kas būtu vēl izdevīgāka.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: