GKML nedienas — šie 5% nav tie 5%


Kandidātu sarakstam ir sāpīgi netikt ievēlētam. Vēl sāpīgāk, ja pietrūkst dažu balsu. Pašvaldību vēlēšanās vēl sāpīgāk, ja dažu balsu pietrūcis ne tikai vienā pašvaldībā. Šogad tādas nedienas gadījušās partijai “Gods kalpot mūsu Latvijai”: Kuldīgā pietrūcis četru balsu, Olainē divu. Turklāt Kuldīgas novadā GKML guvusi 5,02% derīgu balsu, bet Olainē — 5,03%. Kā tā?

Jo viena ne pārāk pazīstama Latvijas vēlēšanu sistēmas īpatnība ir, kā tieši rēķina 5% barjeru tikšanai Saeimā un pašvaldībās. Pašvaldību vēlēšanu likuma 41. panta otrā daļā teikts:

41. pants. .. (2) Deputātu vietu sadalē pašvaldībā nepiedalās tie kandidātu saraksti, kuri šīs pašvaldības vēlēšanās saņēmuši mazāk nekā piecus procentus no nodoto balsu kopskaita. Par nodoto balsu kopskaitu (vēlēšanās piedalījušos vēlētāju kopskaitu) uzskatāms derīgo vēlēšanu aplokšņu skaits.

Svarīgs ne tikai pirmais, bet arī otrs teikums — “derīgo vēlēšanu aplokšņu skaits”. Jo derīgu aplokšņu parasti vairāk nekā derīgu vēlēšanu zīmju, tas ir, derīgo balsu jeb sarakstu balsu kopskaits: kāds iemetis urnā tukšu aploksni, cits — aploksni ar pilnu vēlēšanu zīmju komplektu, cits aploksnē ielicis divus vismīļākos kandidātu sarakstus. Tāpēc arī Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā vēlēšanu iznākumos ir piezīme, ka “procenti tiek rēķināti attiecībā pret derīgo vēlēšanu aplokšņu kopskaitu,” un norādītie sarakstu procenti summā ir mazāki nekā 100%. Jo saraksti sacenšas, kuŗš aizņems gaŗāku šosejas posmu no Rīgas līdz Ozolniekiem, bet ieskaita tikai tos, kas aizņēmuši >5% Rīgas—Jelgavas attāluma. Saeimas vēlēšanās nevienai partijai nav gadījies iekrist spraugā starp 5% derīgo zīmju un 5% derīgo aplokšņu, bet pašvaldību vēlēšanās piemērs nav tālu jāmeklē, un tikpat labi GKML vietā varēja gadīties cita partija.

Kāda jēga rēķināt 5% tieši no derīgām aploksnēm? Nezinu. Vaicājiet 1993.—1995. gada Saeimas deputātiem, kas tā ierakstījuši likumos. Es jau teiktu, ka vēlēšanās piedalījušos vēlētāju kopskaits drīzāk ir tas, kam izsniegtas aploksnes un kas par to parakstījušies. Un ka galvas nejaukšanas labad 5% labāk rēķināt no derīgām vēlēšanu zīmēm — tad pārpratumi neradīsies. Bet pagaidām tikšanai Saeimā 2014. gadā bija jādabū 5,033% derīgo balsu un šogad tikšanai Rīgas domē — 5,020%.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: