Sebastiana Folksa “Putna dziesma”


Sieva nez kur dabūja Sebastiana Folksa “Putna dziesmu”. Pēc viņas ņēmos lasīt arī es, viegli pārdomādams, vai tiešām šis ir “viens no 20. gadsimta izcilākajiem romāniem”, kā rakstīts uz grāmatas vāka. Nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos.

Nē, šis nav viens no 20. gadsimta izcilākajiem romāniem. Temats būtu piemērots — angļu kaŗavīra gaitas 1. pasaules kaŗā —, tak izpildījums klibo. Pirmkārt, darbības laiks lēkā starp kaŗu un 70. gadu nogali, kad kaŗavīra mazmeita izzina dzimtas vēsturi. Otrkārt, pat vienā darbības laikā lēkā centrālā stāstījuma persona. Jā, ir literāri paņēmieni mainīt laiku un tēlus, tak daudzi rakstnieki to spēj prasmīgāk nekā Folkss. Treškārt, ticību rakstītajam nokauj, ka autors kaŗavīra mazmeitu iztēlo par pilnīgu stulbeni, kas augusi mucā un 38 gadu vecumā 70. gadu beigās nekā nezina par 1. pasaules kaŗu, kas notika priekš 60 gadiem. Tāpat viņa nezina par gripas sērgu pēc 1. pasaules kaŗa un pat miesīgas mātes vecumu — to zina tikai piecu gadu robežās. Atvainojiet, neticu. Ceturtkārt, samākslotas beigas: vācieši pamanās pazemē izglābt galveno varoni un saņemt gūstā, bet tieši tajā brīdī sākas sabiedroto uzbrukums, un, kad viņi tiek atpakaļ virszemē, apvidu jau ieņēmuši sabiedrotie.

Autoru gan laikam pārspļauj tulkotāja Daina Borovska. Viņai 1. pasaules kaŗā ir automāti, ne ložmetēji (ložbeŗi), dzelzceļa krāns, ne celtnis, gaisa padeve, ne piegāde, trepes, ne kāpnes, tranšejas, ne ierakumi, Alstera, ne Ziemeļīrija, fermeŗi, ne zemnieki, automātu šāviņi un Luisa lielgabals, Dovera, ne Duvra, kanals, ne Lamanšs, Alberts Spīrs, ne Špērs, angļu ‘terms’ ir termiņi, kur būtu vajadzējis būt noteikumiem, majors, ne mērs (pilsētas galva), Vācijas žīds ir Džozefs, ne Jozefs.

Nē, ārā ikurāt nemetīšu. Bet cieņā un godā grūti turēt. Ja kāds vēlas savā īpašumā, lūdzu, piedāvājiet, par cik.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 1 Comment »

Viena atbilde to “Sebastiana Folksa “Putna dziesma””

  1. 2017. gadā izlasītas grāmatas | Mans zelts ir mana tauta Says:

    […] Sebastians. Putna dziesma. Rīga : Zvaigzne, 2005. 436 […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: