Kandidātu sarakstu un kandidātu skaits pašvaldībās


24. aprīlī noskaidrojās pašvaldību vēlēšanu kaujaslauki — beidzās (ar dažiem izņēmumiem) kandidātu sarakstu iesniegšana. Pavisam reģistrēti 594 saraksti ar 8944 kandidātiem (kandidātu skaits pēc kandidēšanas tiesību pārbaudes mazliet saruks), kas ir mazliet vairāk nekā iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 2013. gadā, kad bija 589 saraksti ar 8725 kandidātiem. Izdalot 594 ar 119 (pašvaldību skaits), iegūst 5,0 — caurmēra sarakstu skaitu pašvaldībā. Caurmērs — caurmērs, tomēr stāvoklis dažādās pašvaldībās visai atšķiŗas:

Būtu dabiski lielāko sarakstu skaitu gaidīt galvaspilsētā Rīgā, kas ir lielākā pašvaldība pēc vēlētāju un ievēlējamo deputātu skaita. Tomēr Rīgā iesniegti 11 saraksti, bet rekordiste ir Ķekava ar 14. Tai seko Daugavpils ar 13 un Jūŗmala ar 12, bet Rēzeknē ir tikpat, cik Rīgā. Pretējā galā 5 novadi, kur iesniegts tikai 1 saraksts, tāpēc iesniegšana pagaŗināta līdz 4. maijam. Starp citu, Rīgas 11 ir mazākais skaits kopš neatkarības atjaunošanas:

Kritums pēc 2009. gada saistīts ar to, ka šai gadā visai sāpīgi iedarbojās 5% barjera tikšanai Rīgas domē. Iznākumā vairākas partijas apvienojās, citas iznīka.

Izdalot kandidātu skaitu ar ievēlējamo deputātu skaitu, iegūstams konkurss tikšanai domē. Ja visos sarakstos kandidātu būtu tik, cik ievēlējamo deputātu, konkurss sakristu ar kandidātu sarakstu skaitu pašvaldībā. Tomēr pašvaldību vēlēšanu likums ļauj gan iesniegt nepilnus sarakstus, gan pieteikt sarakstā līdz 3 kandidātiem vairāk par ievēlējamo domnieku skaitu. Latvijā kopumā konkurss ir 5,5 kandidāti uz deputāta vietu, mazāks par 1 nekur nav (tā ka nekur nebūs jāsludina atkārtotas vēlēšanas), bet lielākais ir šādās pašvaldībās:

Šobrīd pietiks, esmu iecerējis uzrakstīt vēl par dažādu partiju sarakstu skaitu un kandidātu statistiku.

Advertisements

2 Atbildes to “Kandidātu sarakstu un kandidātu skaits pašvaldībās”

  1. Anonīms Says:

    Abrenes novads???

    • Ernests Says:

      un lati 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: