Kuŗas valsts dzīves līmenī ir kuŗš Latvijas novads


Noslēdzot gadskārtējo pašvaldību dzīves līmeņa sēriju — starptautiski salīdzinājumi. Ir paņēmiens, kā uzskatāmi paskaidrot kādas valsts reģionu dzīves līmeni: pateikt, kuŗā valstī ir tāds pats dzīves līmenis kā attiecīgā reģionā. Latvijā piemērots mērogs būtu rajons, bet tādu jau gadi astoņi vairs nav. Statistikas reģioni ir pārāk raupjš dalījums, jo tajos ir ievērojamas iekšējas atšķirības (piemēram, Gaŗkalne un Aloja abas ir Pierīgas reģionā), tomēr, protams, salīdzināt varētu — ja vien spētu Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā tādus datus atrast. Pērn atradu viegli, šogad neredzu. Vai nu pirksti līki (ceru), vai CSP beigusi tādus datus apkopot un publicēt.

Par laimi, bez tā var iztikt — var izlīdzēties ar pašvaldību pamatbudžeta nodokļu ieņēmumiem. Par 2015. gadu, jo par 2016. gadu valstu IKP nav vēl salēsts. Var, protams, piekasīties pamatoti norādīt, ka tāda metode ietveŗ vairākus pieņēmumus, tomēr pārskatu sniedz. Katras pašvaldības līmeni izdala ar Latvijas caurmēru (piemēram, Gaŗkalnes 928 Ls ir 194% no 479 Ls caurmēra), tad iegūto dalījumu pareizina ar Latvijas IKP/iedz. līmeni un skatās, kuŗai valstij iegūtais skaitlis vistuvāk. Latvijas caurmērs vistuvāk Antigvai un Barbudai, starp citu. Pasaules līdzinieku karte ir tāda, klikšķiniet, skatiet un baudiet:

pasvaldibas-ka-valstis-2015

Rīga Čechijas līmenī tāpat kā iepriekšējos trīs gadus. Lērums dienvidzemju, uz kuŗām gribētu aizbraukt, tepat stundas vai pāris attālumā. Pierīgā sasniegta Vakareiropas pavēdere. Olaines novads vistuvāk ne tikai Antigvai un Barbudai (Barbuda laikam tie Jāņupes dārziņi, kas nav savienoti ar pamatterritoriju), bet arī Latvijas caurmēram. Maza Krievija ar savu Maskavu un savu nomali Cesvaines un Viesītes novadā. Baltkrievijas gan nekur nav — gadu iepriekš vēl pāris vietās bija, tagad visi novadi augstākā līmenī. Utt.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: