2017. gads Eiropai — trīs nevēlēšanas šogad


theresa-may-article-50-7101661

“Getty Images” attēls

Iepriekšējā ierakstā minēju trīs ievērības cienīgas vēlēšanas, kas šogad notiks Eiropā. Vēlos pieminēt arī trīs citas ievērības cienīgas lietas. Tā kā tās saistītas ar vēlēšanām, bet nav gluži 100% droši gaidāmas vēlēšanas, varbūt tās var saukt par nevēlēšanām.

Pirmā laika secībā varētu būt Lielbritanijas izstāšanās pieteikums no ES. Briti pērn Jāņos nobalsoja izstāties, būtu korekti visas lietas nokopt līdz 2019. gada jūnija sākumā iecerētām Eiroparlamenta vēlēšanām, ES līguma 50. pants noteic divu gadu termiņu no izstāšanās pieteikuma iesniegšanas līdz lietu nokopšanas beigām. Attiecīgi Lielbritanijas premjere Terēza Meja apsolījusi iesniegt izstāšanās pieteikumu līdz šīgada marta beigām, un gada sākumā tika ziņots, ka tas varētu notikt marta sākumā. Pretinieki gan nemitas mest šķēršļus ceļā, piemēram, redzēs, ko šomēnes spriedīs Augstākā tiesa un ko pēc tam parlaments. Decembrī parlaments jau lietu skatīja, un vismaz toreiz arī ES piekritēju vairums atbalstīja izstāšanās pieteikuma iesniegšanu līdz martam — kuŗš cieņā pret pilsoņu gribu, kuŗš bailēs no sekām savai polītiskai karjerai nākamās vēlēšanās, ja spļautu tautai acīs.

“The Guardian” foto

Otrs notikums ir iespējama Katalonijas neatkarības nobalsošana septembrī. Oktobrī Katalonijas parlaments pieņēma likumu par to, tak līdz šim visi gājieni pēc neatkarības paklausīgi apturēti pēc Spānijas varas iestāžu spiediena un iejaukšanās. Arī šoreiz tā sākusies. Nezinu, kas notiks tālāk, bet pat tad, ja nobalsošana notiek, balsstiesības ir arī iebraucējiem no Spānijas un kopumā aptaujās neatkarība pagaidām nav skaidri pārspējusi 50:50 līmeni. Turklāt ne pārāk lielo nācionālistu vairākumu parlamentā veido gan labēji, gan kreisi nācionālisti, kas savā starpā ārpus neatkarības jautājuma diez cik nesatiek. Vēl vairāk — tagadējais Katalonijas prezidents, kas pārstāv galveno, labējo nācionālistu partiju, paziņojis, ka netēmē uz amatu nākamās vēlēšanās, un tādējādi radījis augsni iekšējai sāncensībai savā partijā.

20160709_ldd001_01

Džona Bārklija attēls

Trešā ir Italija. Gada nogalē kreisais premjers zaudēja paša izsludinātu nobalsošanu par paša ierosinātiem satversmes grozījumiem. Bija piedraudējis atkāpties, ja zaudēs — un bija jāatkāpjas. Vietā ātri tika izveidota cita tāda pati kreisa valdība. Citos apstākļos polītiskā loģika varbūt būtu rīkot ārkārtas vēlēšanas, taču Italijas vēlēšanu sistēma piešķiŗ 1. vietu guvušai partijai papildvietas, lai tai būtu vairākums, un valdošā kreisā Dēmokratiskā partija aptaujās nebūt nav droši pirmā vietā.

Polītisko stāvokli var ietekmēt saimniecības nestabilitāte. Grīļība nav nekāds noslēpums, un nupat valdība “glāba”, tas ir, ar godīgiem pilsoņiem atņemtu naudu aizmaksāja muļķu un blēžu zaudējumus vienā savā pareksā. Nav garantijas, ka tas būs pēdējais. Un, ja Italijas sociālismam beigsies citu cilvēku nauda, tā būs jālūdz ārpusē. Bet Vācijas polītiķi savu vēlēšanu gadā var būt negribīgāki nolaist Lielajā Romas kloākā miljardus saviem vēlētājiem atņemtas naudas. Bet kur viņi dēsies — pirmkārt, lojālitāte pret ES pārāka nekā pret savu tautu; otrkārt, Italijai gan jau ir šantāžas iespējas, piemēram, attiecībā uz “Deutsche Bank”, priekš pa burbuli aizietu savējās bankas.

Visbeidzot jāatceras, ka Italija šobrīd ir galvenie izcilu Afrikas mūziķu, arķitektu, zinātnieku un biznesa līdeŗu vārti uz Eiropu. Pašvaldības, uzņēmēji un visi līdzpilsoņi jau novērtē ieguvumus, ko sniedz saskarsme ar citām kultūrām. Italieši cer, ka prot būt atvērti pret citādo, tādējādi kļūstot bagātāki savās kultūras pieredzēs un plašāki savā redzeslokā. Un vēl italieši cer izteikt vēlēšanās savu pateicību valdībai par to. Jo dots devējam atdodas.

Apkopojot par Italiju: šogad pieskatāmas lietas ir saimniecības stāvoklis, imigrācija un ārkārtas vēlēšanas.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: