2016.gads Latvijai — iepriekšējā turpinājums


cs5znvzuiaepsa11

Karikātūra: Gatis Šļūka

Atšķirībā no manis paša, kam šogad samērā labi klājies, Latvijai bijis visādi. Sākšu ar pozitīvo. Bez īpašas domāšanas uzreiz varu nosaukt trīs labas lietas.

1. Vissvarīgākais — Latvija kļuvusi latviskāka. Latviešu īpatsvars cēlies par kripatu, nieka 0,2…0,25%, bet tomēr. Tas ir labāk nekā 0,2…0,25% pretējā virzienā. Gads vēl nav beidzies, un paies mēneši, priekš statistiķi nosauks skaitļus, tak nenotika nekas tāds, kas šogad būtiski mainītu 2015.gada tendences.

2. Lēni un vēlu, tomēr valsts iestādes sākušas reaģēt uz Krievijas agresijas draudiem. Rosība, likumu grozījumi, lielākas finances aizsardzībai, vienošanās par sabiedroto izvietošanu (jā, tikai bataljons, ne brigāde; jā, trūdošā (no premjera Trūdo uzvārda) Kanada — tomēr) ir labas ziņas.

3. Patīkami arī, ka Latvija kļuvusi turīgāka, un latvieši šobrīd dzīvo tik pārtikuši kā nekad. Trekno gadu beigās (gads līdz 2008.g. 3.ceturksnim) IKP/cilv. bija 7859Ls, krizē nokritās līdz 5874Ls, bet nu ir 8858Ls, 13% vairāk nekā trekno gadu kalngalā.

Tagad par netīkamo. Abi eksistenciālie draudi latviešu tautas pastāvēšanai palikuši — gan krievu imperiālisms ar lienošu Latvijas pārkrievošanu, gan nelegālu trešās pasaules imigrantu iebrukums Eiropā, ko izraisījusi ES polītika vairs nesargāt valstu robežas. Kas vēl netīkamāk — valsts iestāžu reakcija uz abiem draudiem šogad bijusi tāda, kas mudina apšaubīt, vai latvieši grūtā brīdī varēs paļauties uz valsts varas palīdzību un aizstāvību. Piemēru gana daudz: no tā, ka gadumijas migrantu seksa uzbrukumi Eiropā nemazināja valdības malaču kvēli ievest migrantus arī Latvijā, līdz Valsts prezidenta dēmagoģijai gada beigās.

Tagad par jauno. Pastāv tāda lieta kā signāla un apstiprinājuma princips. Proti, ar vienu mērījumu parādības vai tās maiņu konstatēšanai nepietiek — iegūtam signālam vajag vēl apstiprinājuma citā mērījumā. Tad, lūk, tuvāk gada beigām, manuprāt, gūts signāls un apstiprinājums, ka Latvijā radusies jūtama neapmierinātība ar pastāvošo varu. Viens mērījums lai ir parakstu vākšana par Saeimas atsaukšanu. 13. novembrī viena tāda beidzās ar 514 apliecinātiem parakstiem gada laikā. 25. novembrī sākās cita, un tagad mēneša laikā elektroniski parakstījušies jau >3200 vēlētāju. Otrs mērījums — partiju reitingi. Tipiski jaundibinātām partijām ir iegūt samērā augstu reitingu partijas dibināšanas brīdī un pēc tam lēnām izplēnēt. Artusa Kaimiņa tēls diezgan cieši saistīts ar neapmierinātības paušanu pret pastāvošo varu. Viņš savu partiju dibināja maijā, pēc tam gandrīz puse valdes no partijas izstājās, taču vismaz pagaidām reitings izplēnējis nav: atmetot nezinu—neteikšu—nebalsošu, tas šomēnes pārsniedz 10% un ir lielāks nekā “Vienotībai”.

Otrs jaunais, ko pamanīju oktobrī: sākusies jauna informācijas kaŗa kampaņa pret latviešiem un Latvijas valsti. Sejgrāmata kļuvusi pilna komentāru, kas zākā Latvijas valsti un noniecina latviešus. Nevainīgas, apolītiskas joku lapas un amatieriski savdabju skrīvējumi piepeši pārvērtušies puslīdz profesionālos “Sputņika” klonos. Un visi cenšas izmantot iepriekš minēto neapmierinātību, lai iedēstītu latviešu prātā Kremļa ietekmes aģenta vēstījumu. Labākam priekšstatam par kampaņu iesaku Jāņa Poļa pētījumus, ja tie vēl nav lasīti.

Jābeidz tāpat kā pērn — mēs būsim lieli tik, cik mūsu griba.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 2 Comments »

2 Atbildes to “2016.gads Latvijai — iepriekšējā turpinājums”

 1. sarkanakmens Says:

  Komentārs par “pozitīvām” lietām:
  1. ko nozīmē latviskāka, vai tas ir vispār mērāms lielums un nav spēlēšanās ar statistiku?
  2. Ja netiktu reaģēts uz Krievijas “draudiem”, vai kaut kas mainītos, mēs jau būtu iekaroti? 😀
  3. Ja budžeta apmērs nesamazinās, bet samazinās cilvēku skaits, tad to nevar nosaukt par bagātība pieaugumu, bet vienkārš par to, ka ekonomiskie rādītāji uz cilvēku skaita samazināšanu “reaģē” novēloti.

 2. kaspars Says:

  man jau liekas, ka 2017. gadā mūs sagaida jauna krīze, tikai nezinu politiskā vai ekonomiskā, vai abas kopā!


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: