2016.gada pēdējā “Domuzīme” — viss ir slikti


cztsgz0xgaakbb71Esmu izlasījis šīgada pēdējo “Domuzīmi” un nu varu dalīties iespaidos. Galvenais — pārsteigums. Nē, ne par to, ka gadalaiku ainas iespiestajos darbos diez cik neatbilst pašreizējam. Par numura gaisotni un vēstījumu. Ka gaisotne un vēstījums izteicams trīs vārdos: viss ir slikti. Žurnāls sākas ar prozas daļu, un visi stāsti sludina vienu: viss ir slikti. Pat tie, kur tēlota cita telpa un laiks (Edvarts Virza par 1. pasaules kaŗu; Īslande; AAV 20.—30. gados), iekļaujas kopvēstījumā, kas varbūt tā nebūtu, ja stāstu pamatmasīvs būtu citāds. Noskaņu nostiprina Neanglijas britu autoru dzeja un tulkotāju diskusija, kuŗi aizstāv krievu jēlību lietošanu un nosauc to par valodas attīstību.

Vai “viss ir slikti” vēstījums ir nejaušība? Nodoms? Saistība ar Kremļa pēdējo pāris mēnešu “viss ir slikti” kampaņu Latvijā? Patiesību zina redakcija, man atliek minēt. Lasot ilgu laiku domāju, ka nejaušība, galu galā negātīvus varoņus un notikumus rakstnieks var vieglāk un sulīgāk tēlot. Bet garadarbi krājās, un tad kārtīgāk ieraudzīju numura vāku. Kriša Salmaņa zīmētais Edvarta Munka “Kliedziena” atdarinājums numura gaisotni izteic spilgtāk nekā es 140 vārdos. Un nejaušībai kļūst grūti noticēt. Ievērojot “Domuzīmes” veidotāju viedokli citās sabiedriski polītiskās lietās, ne prātā nenāk, ka numurs būtu gribīga Maskavas retranslēšana. Tomēr vēstījums un iespējamie risinājumi (darīt sev galu, braukt prom, nepretoties valodas krieviskošanai) tieši tādi, kādi Kremlim vajadzīgi Latvijas pakļaušanai.

Vai bija arī kas labs? Jā, bija. Pēc “viss ir slikti” stāstu blieziena veldzējums bija Ulža Bērziņa dzeja. Ulža Bērziņa, kuŗš nemaz nav man tuvs! Njā, visu iepazīst salīdzinājumā. Labākais manā ieskatā — Rakstnieku savienības vadītāja Arno Jundzes intervija: veselīga attieksme kā pret radošu, tā sabiedrisku darbu raisa cieņu pret viņu. Patīkami arī, ka “Domuzīme” nākamgad turpinās iznākt. Gaidīšu un pirkšu pavasaŗa numuru.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: