Nācionālās apvienības 3.kongresa iespaidi


raivis-dzintars-10-12-2016-vel

Raivis Dzintars

Šodien piedalījos Nācionālās apvienības kongresā Nācionālā bibliotēkā un nu, turpinot tradiciju, varu dalīties iespaidos.

Kongresa vadmotīvs bija: „Latvisku Latviju – vienmēr un visur!” Jūtams tas bija jau kopš paša kongresa sākuma, proti, lieliska videovēstījuma par NA sūtību (ceru, tiks ielikts internetos). Turpinājās tas partijas līdzpriekšsēdētāja Raivja Dzintara ievadrunā. Pat Igaunijas Valsts domes deputāta, Konservātīvās tautas partijas pārstāvja Jāka Madisona uzruna atbilda vadmotīvam ne tikai ar saturu, bet arī formu (viss latviski, un tas nebija daži teikumi, bet vairākas minūtes) un noslēguma sveicienu: “Cīņai sveiks!”

Ministri ziņoja par savu paveikto, mandātu komisija — ka no 286 izvirzītiem delegātiem ieradušies 236 (vēlāk atnāca vēl viens, tātad bija 82,9%), revīzijas komisija — ka tai nav ziņu par programmas, statūtu vai finanču pārkāpumiem, ka partijā ir 882 biedri, tas ir, par 53 vairāk nekā priekš gada, un 44 nodaļas. Partijas biedri gada laikā uzvedušies gana kārtīgi, ka Ētikas komisijas vadītājs Nauris Puntulis (jā, tas pats pērkonietis, tik īsākiem matiem nekā senāk) vairāk pievērsās, cik kaitīga un apkaunojoša ir Valsts Prezidenta “ekspertu” mude atmest latviešu valodu saziņā ar krievvalodīgo Latvijas presi, ar ko izpelnījās plašsaziņas līdzekļu uzmanību.

214456_63aa0f05f41

Kongresa prezidijs. Foto: Mārtiņš Zilgalvis/F64 Photo Agency

Tad bija statūtu grozījumi, šogad — par valdes sastāva palielināšanu. Te bija viens no diviem brīžiem, kad parādījās patiesa sāncensība ar iepriekš neparedzamu iznākumu. Proti, par Rīgas nodaļas ierosinājumu, ka Rīgas nodaļas vadītājs automātiski ir valdē. Par balsoja 111, pret 99, atturējās 18, tā ka ar nieka sešu balsu starpību priekšlikumu noraidīja. Pieņēma visu pārējo rosināto:

 • valdes sastāvu palielināt no 15 līdz 18,
  • papildinot ar NA ministru deleģētu 1 ministru,
  • palielinot kongresā vēlējamo valdnieku skaitu no 6 līdz 8 (lai saglabātu paritāti starp deputātu—ministru—jauniešu deleģētiem pārstāvjiem un kongresā brīvi vēlētiem);
 • valdē automātiski būs nevis jebkāds Jaunatnes organizācijas pārstāvis, bet tieši JO vadītājs;
 • ievērojot līdzšinējo darbības pieredzi, katram līdzpriekšsēdētājam būs ne viens, bet divi vietnieki no valdes locekļu vidus.

Laikam no visiem kongresa delegātiem es visvairāk atturējos atbalstīt statūtu grozījumus. Jo valdnieku skaits pārsniedz optimālo (882 biedriem optimums ir 12), jo valde nav visu labo cilvēku patversme, jo sāncensība rada lietpratību.

Tad bija partijas institūciju (līdzpriekšsēdētāji, valde, Revīzijas un Ētikas komisija) vēlēšanas — mana zvaigznīšu stundiņa, jo biju atbildīgs par balsu skaitīšanu. Līdzpriekšsēdētājiem bija divi kandidāti (līdzšinējie — Raivis Dzintars un Gaidis Bērziņš) divām vietām, tā ka vienīgā intriga bija, cik tuvs balsošanas iznākums būs pilnīgai vienotībai un saskaņai. Bija 223 no 230, tātad 97,0%, tātad tikpat, cik iepriekšējos divus gadus (2014. — 96,4%, 2015. — 97,4%).

Valdē pēc statūtu grozīšanas jau bija:

 • abi līdzpriekšsēdētāji;
 • ministru pārstāvis — pašu pieņemtā rotācijas kārtībā (šogad bija kultūras ministre Dace Melbārde, pērn tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs) vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards;
 • Jaunatnes organizācijas vadītāja Ginta Vilcāne;
 • seši Saeimas frakcijas pārstāvji — Jānis Dombrava, Rihards Kols, Inese Laizāne, Inese Mūrniece, Imants Parādnieks, Edvīns Šnore.

Astoņām kongresā vēlējamām vietām bija deviņi kandidāti (2015.gadā bija 12, 2014. — 16), tā ka še neparedzamā intriga bija, kuŗam neveiksies. Paldies balsu skaitītājiem, kam bija vairāk darba nekā iepriekš (bija jāskaita vēl Revīzijas un Ētikas komisija, kur šogad kandidātu bija vairāk nekā vietu) un kas tomēr atkal uzvarēja neklātienes sacīkstēs ar debatētājiem un savu darbu pabeidza pirmie. Skaitļi bija tādi (treknināti ievēlētie):

 1. Roberts Zīle (Jūŗmalas nodaļa) — 200 balsu (+5, salīdzinot ar iepriekšējo gadu);
 2. Egils Helmanis (Ogre) — 187 (+48);
 3. Raivis Zeltīts (Māŗupe) — 186 (+51);
 4. Jānis Iesalnieks (Rīga) — 167 (+23);
 5. Ieva Holma (Rīga) — 163 (+39);
 6. Marika Zeimule (Rīga) — 154 (+69);
 7. Dainis Locis (Rīga) — 137 (+36);
 8. Edvards Ratnieks (Ventspils) — 132 (iepriekš nekandidēja);
 9. Ģirts Lapiņš (Rīga) — 102 (+39).

Roberts tāpat kā līdz šim vispopulārākais, lielāks balsu pieaugums pārējiem, taču skaidrs arī, ka grūtāk dabūt papildu balsis, ja tu jau esi pie dabīgiem griestiem ~85% atbalsta līmenī.

Pēc ievēlēšanas līdzpriekšsēdētāji nosauca vietniekus. Gaidis nosauca Zīli, kas viņam bija līdz šim, un Dombravu, kas līdz šim bija Raivim. Tas klātesošos vairoja interesi, ko nosauks Raivis. Nosauca Imantu un Rihardu.

Nācionālā bibliotēka ir tik lepni aprīkota, ka pirmoreiz balsu skaitīšanas telpā varēja vērot ekrānā kongresā notiekošo, konkrēti, debates. Pilnvērtīgi, protams, sekot līdzi nevarēja, taču man ir stipras aizdomas, ka manā ieskatā kongresa nagla būs bijusi partijas ģenerālsekretāra Raivja Zeltīta runa. Sagaidīšu, lai ieliek internetos, un mierīgi noskatīšos, lai pavisam droši pārliecinātos.

Advertisements
Publicēts Uncategorized. Birkas: . 6 Comments »

6 Atbildes to “Nācionālās apvienības 3.kongresa iespaidi”

 1. Pēteris Says:

  Un kad beidzot sagaidīsim kādu nebūt NA masu informācijas līdzekli, kas mums, melnajiem un maziņajiem, izskaidros apvienības politiku? Ja ne drukātā, tad vismaz elektroniskā veidā, tātad informatīvu portālu. Deputāti taču saņem labas algas, varētu jau nu kādu daļu ziedot arī šim nolūkam.

  • Baiba Bicēna Says:

   Es arī vēlētos, lai komunikācija vairāk būtu ne tikai savējo biedru vidū, bet “ar masām”. Tas liekas īpaši svarīgi, vērojot dažu citu partiju ļoti aktīvo rosīšanos (ne tikai Feisbukā un Tviterī, bet arī Draugos).

   • Pēteris Says:

    Zinātniski gan tas nav pierādīts, bet daži apgalvo, ka NA vēlētāji eksistējot arī ārpus Feisbuka, Tvitera un pat Draugiem. Varbūt ir vērts regulāri vērsties arī pie viņiem?

    • Gunārs Says:

     Jā, tāds arī esmu, taču nekādi nevaru saņemt atbildes ne no Liepājas nodaļas, ne no NA štābiņa. Gunārs S.

  • Baiba Bicēna (@BaibaBicena) Says:

   Vispār jau Nacionālajai apvienībai ir mājaslapa. Tiesa, nav tik forša, kāda bija Visu Latvijai! lapa. Bet tas ir mans personiskais viedoklis, kuru var apstrīdēt.

 2. Nācionālās apvienības 4. kongresa iespaidi | Mans zelts ir mana tauta Says:

  […] piedalījos Nācionālās apvienības kongresā Māmuļā un nu, turpinot tradiciju, varu dalīties […]


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: