Amerikas vēlēšanas: cik precīzas bijušas manas prognozes


Nedēļu un pusnedēļu priekš Amerikas vēlēšanām izteicu savas prognozes, un tagad var pārbaudīt, cik precīzas tās bijušas. Pirmā reizē rakstīju:

Taču pēdējās dienas pilsoņi sveŗas Trampa labā, vēl priekš nedēļas Klintones pārsvars bija 5,4%. Un — vēl svarīgāk — iespējams, vēlētāji aptaujās slēpj, ka polītiski nekorekti balsos par Trampu. Jāņos britu neatkarības atjaunošanas nobalsošanā pēdējās aptaujas rādīja 52:48 Savienības labā, taču īstenībā ar 52:48 uzvarēja neatkarībnieki. Tādu 8 punktu (no -4 līdz +4) starpību pieļauju arī tagad.

Ievērojot minēto, savā prognozē trīs visbālāk zilās pavalstis, kur Klintone priekšā tik ~1%, šobrīd lieku Trampa grozā — Floridu.., Ziemeļkarolīnu.. un Nevadu.. . Nākamās vājākās Klintone tomēr priekšā >4%, tāpēc, konservātīvas dabas būdams, atstāju tās viņai. Iznākumā mana šībrīža prognoze ir tāda:

zg64k1

Vēlēšanas vispirms beigsies mums tuvākā austrumu zonā, un pēc tās pavalstīm jau varēs jaust iznākumu, ja Tramps uzvarēs Ņūhempšīrā, Pensilvanijā vai Mičiganā vai ja Klintone uzvarēs Ziemeļkarolīnā, Floridā vai Ohaijo.

Savukārt otrā reizē:

Apkopojot: cīņa saasinājusies; manā ieskatā izredzes 2:1 Klintones labā; ja kaunīgu Trampa vēlētāju tik, cik bija kaunīgu britu neatkarībnieku, uzvar viņš. Jāskatās Ņūhempšīra — ja Tramps tur uzvar, Klintonei čābīgi; ja tur uzvar Klintone, jāskatās nākamās pavalstis. Ņūhempšīra ir austrumos un maza, tā ka saskaitīs drīz.

Taisnība bijis, ka vēlētāji aptaujās slēpuši, ka polītiski nekorekti balsos par Trampu. Aptauju starpība no iznākuma gan nebija 8% kā Lielbritanijā, bet 3%, tomēr tas bija pietiekami, lai ievēlētu Trampu.

Floridā un Ziemeļkarolīnā tiešām uzvarēja Tramps, taču Nevadā ar 2,36% pārsvaru Klintone. Trampa uzvara Pensilvanijā tiešām bija brīdis, ar ko kļuva skaidra viņa ievēlēšana.

Pilnīgi gaŗām šāvis esmu tikai par Ņūhempšīru — ka to saskaitīs drīz. Īstenībā tā bija priekšpēdējā pavalsts uzvarētāja pasludināšanas ziņā. Tāpēc apvaicājos vairākiem amerikāņu vēlēšanu lietpratējiem, kas par lietu. Bet viņi paši bija mazliet pārsteigti, kad pievērsu uzmanību lēnai skaitīšanai, un nezināja skaidrojuma. Beigās kāds vēlēšanu veterāns teica, ka pazīstot Ņūhempšīras valsts sekretāru un tas esot vecs stagnāts — arī balsu skaitīšanas ziņā. Turklāt Ņūhempšīrā esot lielākais vēlēšanu iecirknis valstī — 14 tk vēlētāju. Iebildu, ka tad var iecirkņa komisijā ne septiņus, bet septiņdesmit cilvēku nodarbināt. Jā, varot, bet valsts sekretārs esot vecs stagnāts.

Tā ka kopumā esmu apmierināts ar savām prognozēm, nākamreiz aptaujām ticēšu vēl mazāk un savā prātā koriģēšu par vismaz 2% kaunīgu vēlētāju.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: