Nedēļa līdz Amerikas vēlēšanām


Palikusi pēdējā nedēļa līdz Apvienoto Amerikas Valstu prezidenta vēlēšanām. Aptaujās patlaban Klintone priekšā caurmērā 2,2%. 2012.gadā šai brīdī Obama atpalika no Romnija par 0,8%, bet 2008.gadā bija priekšā Makeinam 7,0%. Taču AAV izšķirīgs nav balsu kopskaits, bet uzvaras katrā pavalstī. Par uzvaru dod tik balsu, cik pavalstī parlamenta deputātu. Pavisam 538 balsu, tātad ievēlēšanai jādabū 270. Pavalstu aptaujas šobrīd tādas (zils — Klintone, sarkans — Tramps):

aav-velesanu-karte-01-11-2016

Elektoru kolēģijas balsīs 323:215 Klintones labā. Taču pēdējās dienas pilsoņi sveŗas Trampa labā, vēl priekš nedēļas Klintones pārsvars bija 5,4%. Un — vēl svarīgāk — iespējams, vēlētāji aptaujās slēpj, ka polītiski nekorekti balsos par Trampu. Jāņos britu neatkarības atjaunošanas nobalsošanā pēdējās aptaujas rādīja 52:48 Savienības labā, taču īstenībā ar 52:48 uzvarēja neatkarībnieki. Tādu 8 punktu (no -4 līdz +4) starpību pieļauju arī tagad.

Ievērojot minēto, savā prognozē trīs visbālāk zilās pavalstis, kur Klintone priekšā tik ~1%, šobrīd lieku Trampa grozā — Floridu (pussala labajā apakšējā stūrī), Ziemeļkarolīnu (bālais zilums labā pusē pa vidu) un Nevadu (bālais zilums kreisās puses vidū tūlīt aiz spilgti zilās joslas). Nākamās vājākās Klintone tomēr priekšā >4%, tāpēc, konservātīvas dabas būdams, atstāju tās viņai. Iznākumā mana šībrīža prognoze ir tāda:

zg64k1

Divas piezīmes. Pirmkārt, kā jau teicu, esmu konservātīvs, un tas nozīmē, ka parasti labi paredzu pārmaiņu virzienu, taču bieži nepietiekami novērtēju to apmēru, vienalga, uz labu vai ļaunu. Otrkārt, šogad prezidenta kampaņa kā nekad bagāta negaidītiem pavērsieniem. Nepavisam neesmu pārliecināts, ka Foiderālā izmeklēšanas biroja 28.oktobŗa paziņojums par Klintones e-pastu izmeklēšanas atsākšanu, kas iedragājis viņas izredzes, ir pēdējais pavērsiens.

Nobeigumā vēl viena praktiska piezīme. AAV ir vairākas laika joslas. Vēlēšanas vispirms beigsies mums tuvākā austrumu zonā, un pēc tās pavalstīm jau varēs jaust iznākumu, ja Tramps uzvarēs Ņūhempšīrā, Pensilvanijā vai Mičiganā vai ja Klintone uzvarēs Ziemeļkarolīnā, Floridā vai Ohaijo.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: