Apceļo dzimto pilsētu: Jaunmāŗupe


Sadomāju reiz no Vecrīgas uz Teiku caur Jaunmāŗupi braukt, kur līdz tam biju bijis vien reizi savu bērnu riteņbraukšanas sacīkstēs. Tikšana visai vienkārša: brauc tik pa Tēriņu (ārpus Rīgas — Daugavas) ielu uz priekšu, līdz esi klāt. Pirmā pietura bija Māŗupes centrā Bebru ielā 24 apskatīt Zālīšu dižbērzu. Jā, dižs:

img_20160803_1753381

Jaunmāŗupē pirmā skatāmā lieta — Švarcekmuiža. Senākā Māŗupes novada ēka, celta 1826.gadā:

img_20160803_1815361

Turpat blakus piesaistīja vērību vietējā skola. Precīzāk, tas, ka abas skolas ēkas — katru savā ielas (galvenās ciema ielas!) pusē — savieno segts gaitenis pa gaisu:

img_20160803_1817171

Neatceros, kāpēc, bet turpmākā braucienā vairs nefotografēju. Bija interesanti tāpat, taupīju laika, tālrunim baterija beidzās? Apbraucu apkārt Jaunmāŗupei pa Mazcenu aleju — Ziedkalnu ielu — Loka ceļu. Interesantas kolchoza centra mājas (arķitekte Ausma Skujiņa), tad slavenās Māŗupes siltumnīcas, Brīvā Māŗas skola.

Lai vairāk iepazītu, atpakaļ devos pa veco Māŗupes ceļu, kas iet paralēli Daugavas ielai. Te braukšana bija nesteidzīgāka un drošāka retāku automobiļu dēļ — un patīkamāka. Aizbraucu pa veco ceļu (Māŗupes ciemā — Rožu iela) līdz Māŗupītes gatvei, un tad pa gatvi līdz galam. Galā ir Lapiņmuižas vieta. Pašas muižas jau daži gadi vairs nav (nodegusi), bet vecu koku puduris rāda, ka šī ir sena vieta.

Tad pa Lapiņu dambi līdz vecajai Jelgavas šosejai. Krustojumā ar Stūnīšu ielu pametu acis uz abām pusēm, bet nekas vairs neliecina, ka tur kādreiz bijis kūdras dzelzceļš uz veco Tīraines katlumāju (arī nojaukta bez kādām paliekām). Tad pa veco šoseju atpakaļ uz Rīgu. Katrreiz, kad pa to braucu, rodas plašuma izjūta. Zinu, kas to rada: tik plats ceļš, bet tik reta satiksme. Un domas pa aizgājušiem laikiem, ko pats nepiedzīvoju, kad tā bija galvenais ceļš uz Jelgavu. Un tas vecais, rudais asfalts…

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: