Daniela Friberga “Īstie labējie atgriežas”


Īstie labējie atgriežasNesen internetos pamanīju, ka latviski izdota grāmata “Īstie labējie atgriežas”. Reti gadās, ka ārzemju apgāds ko izdod latviski. Vēl retāk, ka par polītiku. Vēl retāk, ka ne marksisms. Tāpēc iegādājos. Nu esmu izlasījis un varu dalīties iespaidos.

Vispirms gribēju noskaidrot, kas ir autors. Par laimi, izdevēji tādu vēlmi paredzējuši un paši uzrakstījuši:

Daniels Fribergs, biznesa vadības maģistrs, ir galvenais izpilddirektors Zviedrijas kalnrūpniecības korporācijā Wiking Mineral un bija viens no Zviedru metapolitiskās domnīcas Motpol dibinātājiem.

Pameklējot internetos, vēl atradu, ka Fribergs dzimis 1978.gadā, nesen mainījis darbu un ir čivinātavā @Daniel_Friberg.

Nākamais jautājums bija, kas ir Dominiks Venērs. Jo grāmata veltīta viņa piemiņai. Atradu: franču nācionālists un vēsturnieks. 2013.gadā, protestēdams pret sabiedrības pagrimumu un islāmizāciju, nošāvās Parīzes Dievmātes katedrālē.

Pati grāmata izdota pērnruden un kopš tā laika tulkota vairākās valodās. Lasīt bija viegli, par ko laikam jāpateicas gan autoram, gan tulkotājam (tulkojums tomēr varēja būt labāks), gan lasītājam — jo “Īstie labējie” atgādināja pagaŗāku emuāru rakstu, kādus esmu radis lasīt. Izkārtoju pabrīvāku vakaru un pāris stundās tiku cauri. Taisnības labad jāpiemin, ka grāmatai 111 lappušu.

Par ko “Īstos labējos” īsti runa? Par polītiku. Precīzāk, par metapolītiku. Kā pats Fribergs raksta:

Metapolitika ir sabiedrisko pārmaiņu kaŗš pasaules uzskatu, domu un kultūras līmenī. Ikviena parlamentārā cīņa ir jāapsteidz, jāleģitimizē un jāatbalsta ar metapolitisko cīņu.
..
Metapolitika, izsakoties vienkāršāk, nozīmē cilvēku domu, pasaules uzskata un pašu konceptu, kurus viņi izmanto, lai izprastu un definētu pasauli ap sevi, ietekmēšanu un formēšanu.

Tātad par pasaules uzskatiem un rīcību. Sākot no sevis — kas un kāpēc ir labs un ļauns, kā dzīvot tikumīgi — līdz Eiropas mērogam: kā uzvarēt kreisos un darīt viņu novājināto Eiropu atkal dižu. Lasot ne reizi neķēra apskaidrības zibens spēriens, cik trāpīgi Fribergs izteicies, taču vairākumam rakstītā jāpiekrīt. Bija arī lietas, kam nepiekrītu, taču tās nemudināja mest grāmatu papīra atkritumos. Tās drīzāk bija garainis, kas veicina vārīšanos: mudina apzināties, ko tu pats domā un kāpēc tas ir pareizāk un labāk nekā Friberga rakstītais.

Autors īsi apskata polītisko Rietumeiropas attīstību kopš 2.pasaules kaŗa, mazliet vairāk vērības velta Zviedrijai, analizē kreiso norietu, min galvenos pasaules uzskata un virzības pieturpunktus, sniedz praktiskus padomus attiecībām ar naida grupām un neobjektīviem žurnālistiem. Lielu daļu grāmatas aizņem metapolītikas jēdzienu vārdnīca — sākot no ‘1914.gada idejām’ līdz ‘vēstures beigām’.

Varu “Īstos labējos” ieteikt ikvienam, kuŗš vēlas izkopt savu pasaules uzskatu un saprast, kas Eiropā notiek un kas darāms. Friberga vārdiem:

Rietumu civilizācija joprojām var tikt glābta, un ir katra eiropieša morālais pienākums tiekties paveikt šo uzdevumu. Politiskais aktīvisms ir gan ar nozīmi, gan nepieciešams.

Advertisements

7 Atbildes to “Daniela Friberga “Īstie labējie atgriežas””

 1. Zirgs Says:

  Nacionālisms, vismaz Latvijas gadījumā, ir kreisa ideoloģija.

  • Austras koks (@Austras_koks) Says:

   Tā nu nav gan. Ir gam kreisi, gan labēji starp nacionālistiem.

   • Zirgs Says:

    NA “demogrāfijas stimulēšanas” pasākumi, piemēram, ir kreisa politika. Amerikāņu stila “fuck you got mine” labējā politika mazām tautām vnk nedarbojas.

 2. Pēteris Says:

  Interesanta ķēdīte:
  1. Atveram Motpol lapu
  http://www.motpol.nu/
  2. Atveram rakstu “Cīņa par vācu kreisajiem” (Kampen om den tyska vänstern), pašlaik tas ir pirmajā lapā
  http://www.motpol.nu/oskorei/2016/07/15/kampen-om-den-tyska-vanstern/
  3. Zem raksta atveram saii uz to pašu tekstu angļu valodā “German Left Party’s Geopolitical Split”
  http://katehon.com/article/german-left-partys-geopolitical-split
  4. Katehona lapas augšā, labajā pusē, ir stilizēts krusts. Klikšķinām uz tā
  http://tsargrad.tv/
  5. Atveras krievu Cargrad TV lapa. Augšā pa labi klikšķinām uz “Persony”
  http://tsargrad.tv/persons
  Atveras rakstu autoru lapa, kurā starp pārējiem bārdainiem krieviem ieraugām Aleksandru Duginu.
  Prijehaļi.

  • Ritvars Says:

   1. Vikipaidijā no jebkuŗa šķirkļa piecos gājienos (saites klikšķos) var līdz Hitleram tikt.
   2. Ir tāda anekdote par tantiņu, nepiedienīgiem kaimiņiem un policistu, kas beidzas ar slaveniem vārdiem: “Bet jūs uz skapja uzkāpiet!”

   • Pēteris Says:

    Var jau būt, ka Jums taisnība par pieciem klikšķiem (anekdoti gan neesmu dzirdējis), bet man tik un tā nav īpašas uzticības “labējiem” tajās valstīs, kuras nav piedzīvojušas krievu okupāciju.

   • Austras koks (@Austras_koks) Says:

    Kādu laiku esmu pasekojis līdzi alt-right, Fribergam u.c. Frībergs vada izdevniecību Arktos, kura, cita starpā izdod arī Duginu. Pats Fribergs pozitīvi atsaucas gan par Dugonu, gan viņa uzstādījumiem par jauno nākotnes pasaules kārtību. Šis altraiteru spārns, kura vadībā ir iekšā Frībergs, ir stipri prokrievisks. Kājas tam aug laikam arī no tā, ka šajā spārnā ietekmīgai personai no ASV puses Ričardam Spenseram sieva ir krieviete. Tāpat vienu no resursiem, kas šim spārnam ir – Red Ice TV – vada sieviete, kas pēc uzvārda velk uz krievieti – Lana Lokteff. Tāpat šis spārns, runājot per Eiropu, daudz kur īpaši izdala un uzsver tieši slāviskumu. Tā kā šis altraiteru spārns ir stipri krievisks.

    Frībergs arī tikko (nu jau kādu pusgadu-gadu) sakašķējās ar savu vienu partneri Arktos izdevniecībā, kurš tagad ir atsevišķi, un strādā ar izdevniecību Counter-Currents. Nezinu īstos iemeslus, bet cik esmu palasījis tā otra cilvēka (uzvārdu uz sitiena neatceros) uzskatus, tad viņam bija Ukrainas-Krievijas jautājumā mūsējam daudz atbilstošāks viedoklis, kā arī viņš bija pareizi novērtējis to, ka Krievija neinteresējas un neaizstāv tos mērķus, ko altraiteri definējuši, bet ar tiem tikai aizsedz savas impēriskās tieksmes, un ka tam pašam seko arī Dugina veidotā filozofija, ko stipri jo stipri aizstāv Frībergs.

    Ja kas , Dugina izdošana, ir legāls veids kā Krievija var šo altraiteru spārnu piesponsorēt.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: